Detection and mitigation methods of power quality disturbances
Güç kalitesi bozucularının tespit edilmesi ve etkilerinin azaltılması
- Tez No: 304702
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Gerilim düşümü ve akım harmonikleri, güç sistemlerinde en çok karşılaşılan bozukluklardır. Bunların başlıca Sebenleri endüstriyel, ticari ve yerleşim alanlarında yaygın olarak kullanılan güç elektroniğine dayalı aygıtlar ve doğrusal olmayan yüklerdir. Son zamanlarda güç sistemlerindeki bozuklukların artması ile ?güç kalitesi? terimi ortaya çıkmıştır. Bu terim, elektrik üreticileri ve son kullanıcıları tarafından elektrik hizmet kalitesini ifade etmek için kullanılmaktadır.Güç kalitesi bozukluklarının olumsuz etkilerini azaltmak için güç elektroniği dayalı cihazlar önerilmiş ve güç sistemleri uygulamalarında kullanılmıştır. Son yıllarda enerji kalitesinin iyileştirilmesinde bu cihazların kullanımı artmıştır. Araştırmacılar tarafından, zaman ve frekans düzlemlerine (domains) dayalı birçok yöntem bu cihazları kontrol etmek için önerilmiştir. Bu cihazların kontrol algoritmaları, akım ve gerilim sinyallerinin eş zamanlı olarak analizi ile gerçekleştirilir. Bu sinyallerin analizi iki bölüme ayrılabilir. Birinci bölüm, bozuklukların tespit edilmesi ve ikinci bölüm ise bozuklukları azaltmak için telafi (kompanzasyon) sinyallerinin üretilmesidir. Bozuklukların hızlı tespit edilmesi ve kompanzasyon sinyalinin doğru hesaplaması, bu cihazların kontrol algoritmaları için önemli bir konudur.Bu tezde, Fourier Dönüşümü, Dalgacık Dönüşümü, Referans-Düzlem Dönüşüm Yöntemleri, Bulanık Mantık ve Yapay Sinir Ağları gibi geleneksel yöntemlerin kontrol algoritmaları; bozuklukların tespiti ve bunların etkilerinin azaltılması için incelenmiş ve grafiksel olarak sunulmuştur. Bu yöntemlerin avantajları ve dezavantajları incelenmiş ve detaylı olarak verilmiştir. Bunların yanı sıra, harmonik çıkarım, gerilim düşümünün tespit edilmesi ve bunların kompanzasyonu için yeni yöntemler önerilmiştir. Geleneksel ve önerilen yöntemlerin performans karşılaştırmaları, Aktif Güç Filtresi (AGF) ve Dinamik Gerilim İyileştiricisi (DGİ) gibi güç kalitesi cihazları kullanılarak, PSCAD benzetim programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The voltage sags and harmonic currents are the most common disturbances in the power system. These disturbances are mainly caused by the power electronic-based devices and nonlinear loads used commonly in the industrial plants, commercial and residential areas. The term ?power quality? has emerged with the increasing of the disturbances in the power systems recently. This term is used to express the quality of the electricity service by the electricity authorized and end-users.The power electronic based devices are proposed to mitigate the negative effects of the power quality disturbances and used in the power system applications. The utilization of these devices has increased for the improvement of power quality in recent years. Many methods based on time and frequency domains are proposed by the researchers to control these devices. The control algorithms of these devices perform the analysis of the voltage and current signals simultaneously. The analysis of these signals can be divided into two main topics. The first topic is the detection of the disturbances and the second topic is the generation of the compensation signal for mitigating the disturbances. The fast detection of the disturbances and accurate calculation of the compensation signal are the important issues for the control algorithms of these devices.In this thesis, the control algorithms of conventional methods such as Fourier Transform, Wavelet Transform, Reference-Frame Transformation Methods, Fuzzy Logic and Artificial Neural Networks are examined for the disturbances detection and compensation and illustrated graphically. The advantages and disadvantages of these methods are also analyzed and given in details. In additions, new methods for the harmonic currents extraction, voltage sag detection and compensation for the negative effects of these disturbances are proposed. The performance comparisons of the conventional and proposed methods are realized by using the power quality mitigation devices such as Active Power Filter (APF) and Dynamic Voltage Restorer (DVR) in PSCAD simulation program.