Akyazı 'daki jeotermal enerjiden yararlanma ve ekonomiklik etüdü
Usage and economic analysis of jeothermal energy in Akyazı
- Tez No: 304707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM BÜYÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Jeotermal enerji, günümüzde doğrudan veya elektrik üretimi amacıyla kullanılmaktadır. Jeotermal projelerin değerlendirilmesinde en önemli adım, teknik ve ekonomik fizibilite olmaktadır.Bu çalışmada; ilk önce jeotermal enerjinin oluşumu ve kullanım alanları verilmiştir. Jeotermal enerjinin Dünyadaki ve Türkiye'deki durumundan bahsedilmiştir. Jeotermal bölge ısıtma sistemleri ve bu sistemlerin proje niteliği üzerinde durularak, fizibilite etütlerinde izlenilecek yöntemlere değinilmiştir. Akyazı / Kuzuluk Jeotermal Bölge Isıtma Sistemi'nin teknik analizi ve bu analizin değerlendirmesi yapılmıştır. Teknik fizibiliteye göre sistem tasarım yükü 751.716.964,94 kwh olarak hesaplanmıştır. Sistemin ısı ihtiyacını sağlamak için saniyede 99,98 litre değerindeki jeotermal akışkan debisinin uygun olduğu görülmüştür. Sistem için gerekli donanımın ön keşfi çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today Geothermal energy is used directly or for the purpose of electricity production. The technical and economical feasibility is the most important step for the evaluation of geothermal projects.In this study, first of all , the formation and utilization fields of geothermal energy are given. The statuses of geothermal energy in the world and particularly in Turkey are mentioned in detail. The methods that will be followed in feasibility studies are indicated in different chapters which emphasize the geothermal district heating systems and the project characteristic of these systems. The technical and economical analysis of Akyazı / Kuzuluk Geothermal District Heating System and the evaluation of the analysis were carried out. The system design load was calculated according to the technical feasibility as 751.716.964,94 kwh It has been seen that 99,98 lt flow rate is the most appropriate value to supply the heat requirement of the system..At last; equipment requirement of the system has been investigated.