Dökme demirlerde termal analiz ve matematiksel yaklaşım
Thermal analysis of cast iron and mathematical approach to thermal analysis
- Tez No: 304708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Mekanik özelliklerinin geniş aralıklarda kullanılması ve üretim maliyetinin düşük olması, dökme demirleri malzeme seçiminde tercih edilen mühendislik malzemesi haline getirmektedir. Dünya döküm üretiminin yarısından çoğunu kapsayan dökme demirler, kullanım alanının genişlemesiyle üretim kapasitelerini arttırmaktadır.Dökme demir kullanımının artması, teknolojik gelişmeler, kaliteli döküm parçalarına olan talebi arttırmıştır. Üreticinin kaliteli dökme demir üretme isteği, termal analizi ortaya çıkarmıştır. İş parçası üretilmeden önce malzemede ortaya çıkacak sorunlar termal analiz ile tespit edilip, üreticiye sorunun iyileştirilmesi için çözümler sunabilmektedir. Böylelikle malzeme üretiminden doğan parça hataları ve oluşacak iş kaybı önlenmiş, maliyetler düşürülmüş olacaktır.Bu çalışmada dökme demirlerin grafit şekli ve dağılımları değiştirilerek ortaya çıkan karakteristik soğuma eğrileri yorumlanmış ve parametreler incelenmiştir. Ayrıca mevcut termal analiz yazılımları dışında, soğuma eğrilerine matematiksel yaklaşım yapılarak, elde edilen veriler termal analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that cast iron has a broad range of mechanical attributes and its low cost of production makes it a preferable option in engineering materials. Iron casting, which comprises more than half of the world?s casting production, has been increasing in capacity as its popularity and production demand escalates.The increase in the production of cast iron and technologic development resulted in more demand for quality cast iron products. Therefore, thermal analysis process was developed for use of the manufacturers. This process allows producers to identify potential complications before the production stage and provides them with solutions to ease the production. Consequently, manufacturing defects and costs will decrease while efficiency increases.In this work assignment, cast irons? graphite forms and their cooling curves of various different mixtures are interpreted and parameters are observed. Moreover, related cooling curves besides present thermal analysis are illustrated in graphs and mathematically explained and results were compared