Riva Deresi su kalitesinin belirlenmesi ve istatistiksel analizi
Determination and statistical analysis of the water quality of the Riva River
  1. Tez No: 304736
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTAÇ ÖĞLENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 15 Ocak 2010 ile 20 Haziran 2011 tarihleri arasında Riva Deresi'nde tespit edilen 4 farklı noktadan 33 su numunesi alınmış (Toplam 132 numune), pH, Sıcaklık, Çözünmüş Oksijen, Elektriksel İletkenlik, Tuzluluk, Askıda Katı Madde, UAKM, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Toplam Fosfor, Nitrat, Amonyum ve Toplam Kjeldahl Azotu gibi 13 parametre ölçülmüştür (1716 sonuç). Alınan sonuçlar Kıtaiçi Su Kalite Sınıflandırılmasına göre incelenmiş, suyun III. ve IV. Kalite sınıfında olduğu tespit edilmiştir.İstatistiksel Analizlerde; Korelasyon Analizi, Zamansal ve Noktasal Betimleme Analizi, Varyans Analizi (ANOVA), Zamansal ve Noktasal Homojen Grup Analizleri yapılmıştır. Bu analizler ile parametrelerin birbiri ile ilişkileri, zamana göre değişimleri ve noktalara göre ilişkileri incelenmiştir. Zamana göre 12 parametrenin (TKN Hariç) ortalamaları değişmekte, noktalara göre ise sadece 4 parametrenin ortalamaları istatistiki olarak değişmektedir.Yağışlar Sonrası, kurak ve yağışlı dönem olmak üzere 3 kere Toplam Koliform, Fekal Koliform ve Fekal Streptokok ölçümü yapılmış, son örneklemede Toplam Heterotofik Bakteri ölçümüde eklenmiştir. Mikroorganizma ölçümleri suyun özellikle 1. Nokta öncesinde bulunan arıtma tesisinden olumsuz etkilendiğini ve acil önlemler alınması gerektiğini göstermiştir.Çalışmada kimyasal parametreler göz önüne alındığında belirlenen 3. ve 4. Örnekleme noktası bölgelerine uygun arıtma sistemlerinin kurulmasının zaruri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 13 parameters which are pH, temperature, dissoluted oxygen (DO) electrical conductivity (EC), salinity, suspended solid, volatile suspended solid biological oxygen deprivation (BOD), chemical oxygen deprivation (COD), total phosphorus, nitrate nitrogen (NO3-N), ammonium nitrogen (NH4-N) and total kjeldahl nitrogen were measured (1716 results) through 33 water samplings which were taken from 4 designated place where are different in Riva River between the dates of 15th January 2010 and 20th June 2011.Along statistical analysis, Correlation Analysis, Spatial and Temporal Description Analysis, Variation Analysis (ANOVA), Spatial and Temporal Homogeneous Group Analysis were constructed. The relationships between those analysis and parameters, their alternations according to time and association between the different places were investigated. Due to time mean of 12 parameters change (Except TKN) and solely 4 parameters? mean show changes in respect of statistical accounting.Including after raining, rainless and rainy; total coliform, fecal coliform and fecal streptococcus measurments were carried out at 3 times. Besides Total heterotofic Bacterium measurement was accompanied in the last sampling.The microorganism measurements shows what the first point of the water is influenced negatively by the waste treatment facilities where is located space in front and immediate precaution must be taken.According as the chemical parameters, to built the proper sewage treatment plant is absolutely necessary at the sampling places which ware stated precisely