Seferihisar ilçesi (İzmir) raphignathoidea (Acari: Actinedida) üst familyasına ait taksonların sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
Systematic and ecologically investigation of super family raphignathoidea (Acari: Actinedida) in Seferihisar county (İzmir)
  1. Tez No: 304738
  2. Yazar: SEZGİ SOMUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, İzmir İli'nin Seferihisar İlçesi'ndeki rafignatoid akarlar (Acari Actinedida) sistematik ve ekolojik yönden incelenmiştir. Temmuz 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında her ay birer kez çalışma alanının farklı bir bölgesine gidilerek örneklemeler yapıldı. Toplanan örnekler etiketlenerek laboratuvara getirildi. Toprağın bazı fiziko-kimyasal parametrelerinin belirlenmesi amacıyla aynı bölgelerden fazladan toprak örnekleri de alındı. Laboratuvara getirilen örnekler modifiye Berlese hunilerinden oluşan düzeneğe yerleştirildi. Toplama şişelerinde biriken toprak akarları arasından rafignatoid akarlar stereomikroskop altında iğne ve pipetler yardımıyla ayıklandı. Ayıklanan örnekler laktofenol ile ağartıldıktan sonra modifiye Hoyer ortamında kalıcı preparatları yapıldı.İncelemeler sonucunda 12 aylık örnekleme boyunca 4 familyaya ait toplam 13 tür tespit edilmiştir. Bunlar; Stigmaeidae familyasından Storchia robustus, Storchia ardabiliensis, Stigmaeus elongatus, Stigmaeus karabagiensis, Ledermuelleriopsis plumosa, Eustigmaeus segnis; Camerobiidae familyasından Neophyllobius lachishensis ve Tycherobius stramenticola; Caligonellidae familyasından Caligonella humilis; Raphignathidae familyasından Raphignathus gracilis, Raphignathus ueckermanni, Raphignathus kuznetzovi, Raphignathus protaspus'tur. Storchia ardabiliensis ve Stigmaeus elongatus'un erkeği ilk kez bu çalışmada tanımlanmıştır.Teşhis edilen familya ve türlerin mevsimsel dağılımları ve dağılımlarını etkileyen çeşitli ekolojik parametrelerle olan ilişkileri incelenmiştir. Çalışma alanında en fazla Stigmaeidae familyası bireylerine (%70) rastlanmıştır. Bunu sırasıyla Raphignathidae (%18), Caligonellidae (%10) ve Camerobiidae (%2) izlemiştir. En fazla sayıda akar ilkbahar mevsiminde bulunmuştur. Bunu kış, sonbahar ve yaz ayları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, raphignatoid mites (Acari: Actinedida) of Seferihisar, the county of Izmir, were systematic and ecologically researched. From July 2010 to June 2011, once a month various samples such as soil, litter, bark, moss were taken from the sampling area. To examine some physico-chemical parameters of soil, extra soil samples were taken also. Samples were brought to the laboratory with their labels in nylon bags. They were placed on modified Berlese funnels. Raphignatoid mites were extracted from other soil fauna members under stereomicroscope. For preparation they were mounted on slides in Hoyer?s medium.13 species of 4 families were obtained during the study. They are; Storchia robustus, Storchia ardabiliensis, Stigmaeus elongatus, Stigmaeus karabagiensis, Ledermuelleriopsis plumosa, Eustigmaeus segnis from Stigmaeidae; Neophyllobius lachishensis and Tycherobius stramenticola from Camerobiidae; Caligonella humilis from Caligonellidae; Raphignathus gracilis, Raphignathus ueckermanni, Raphignathus kuznetzovi and Raphignathus protaspus from Raphignathidae. Male indiviuals of Storchia ardabiliensis and Stigmaeus elongatus are the first records.Also, seasonal distributions of the families and the species and relationships between some ecological parameters were evaluated. Stigmaeidae was the most abundant (%70) family in the sampling area. Following families were Raphignathidae (%18), Caligonellidae (%10) and Camerobiidae (%2) respectively. Mites reached the highiest density in spring time. Winter, autumn and summer followed it respectively.