Elektronik davulun eğitim amaçlı tasarımı ve bir müzik eğitim simülatörü
The educational design of electronic drum and a musical education simulator
  1. Tez No: 304739
  2. Yazar: HASAN SELÇUK SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Müzik ve elektrik-elektronik çok ilgili görünmese de günümüzde müzik aletlerinin tasarımı, kullanımı ve öğretilmesi için geliştirilmiş cihazlar mevcuttur. Tüm müzik aletleri, akortlarından çalışma şekillerine kadar bir veya birden fazla Elektrik-Elektronik-Fizik kuralı ile açıklanabilir.Bu çalışma ile aynı zamanda manüel ya da dijital metronom kullanmadan da yazılımsal olarak metronom görevi gören kart tasarımının mümkün olabileceği gösterilmektedir. Kartta; PIC ile kontrol edilebilen, C programlama dilinde yazılan bir program ve devre kullanılmıştır.Devrenin ikinci kısmında; elektro davuldan alınan analog sinyal sayısallaştırılıp, vuruşun şiddeti ve hızı, C programlama dilinde yazılan program ile kontrol edilen PIC ile tasarlanmış bir devre tarafından kontrol edilmekte, vuruşun istenilen şekilde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Hatalı vuruşlar görsel ve ses ile kullanıcıya bildirilmektedir. Bu şekilde vuruşlar analiz edilmektedir.Kart öncelikle bilgisayar ortamında denenmiş daha sonra board üzerinde son kontroller yapıldıktan sonra kart tasarımı tamamlanıp, kutulanmıştır.Tasarlanan simülatörün eğitimde kullanılabilirliğini belirlemek için, eğitmen ve öğrenciler için anketler hazırlanmıştır. Anketler uygulanarak verilen cevaplar SPSS ile analiz edilmiş ve hem eğitmenler hem de öğrenciler simülatörün eğitimde kullanılabilirliğini ve simülatörde metronom kullanımını onaylamıştır.
Özet (Çeviri)
Although music and electrical-electronics doesn?t seem to be related to each other very much, in today there are many devices, which for the design, usage, and teach of music instruments. All musical instruments can be explained by using some electrical?electronics physical rules and laws from their accords to the working types.In this study, it has been showed that using a software card design as metronome can be possible without using manual or digital metronome. In this card, a program that has been written in C Programming and a circuit has been used and they are also controlled by the PIC.In the second part of the circuit, the analog signal that has been received from the electro-drum is digitized; the severity of the stroke and the speed is controlled by a PIC Program, written in C Programming. By this way, the stroke can be controlled whether is desired or not. False hits are reported to the user as visual and audio. In this way the drumbeats are analyzed.First, the card has been tried in a computer and then after the final checks on the board, the design has been completed and boxed.Questionnaires have been prepared for some students and teachers to define this similator?s usability in education. The answers for these questionnaires have been evaluated and analyzed with SPSS. Both teachers and students have approved this smilator?s usability in education and the use of metronome at similator.