İzmir Seferihisar (Cumalı) jeotermal alanındaki sıcak su kaynaklarının seralarda kullanılma olanaklarının incelenmesi ve bu suların kullanımı ile ortaya çıkan sorunlar üzerinde araştırmalar
- Tez No: 10311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
- 92 - ÖZET Bu araştırma, İzmir-Seferihisar (Cumalı) jeotermal alanın daki sıcak su kaynaklarının seralarda kullanılma olanakları nın ine elenmesi, kullanımlarıyla ortaya çıkabilecek sorunları nın etüd edilmesi ve konu ile ilgili olarak çalışan araştı rıcı ve uygulayıcılara yardımcı olacak verilerin“belirlene bilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma alanındaki sıcak ve soğuk suların incelen mesi amacıyla değişik birçok kimyasal analiz yöntemleri uy gulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma alanında yarı kurak Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yörede sebzecilik ve meyve cilik yapılmaktadır. Son yıllarda sera çiçekçiliği ve sebzeci liği de yaygınlaşmaktadır. Araştırma alanının toprakları, yüksek verim potansiyeline sahip alüviyal özelliktedir. Toprak bünyesi,kumlu-tınlı, kumlu-killi-tınlı ve. tınlı olarak bulunmuştur. Topraklar nötr ve hafif alkali olup. şimdilik tuzluluk ve alkalilik sorunu yoktur. Araştırma alanındaki sıcak su kaynakları tortul veya meta morfik kökenli olup ortalama hazne kaya sıcaklıkları 182.6 C olarak bulunmuştur. Yöredeki sıcak sular tuzlu sular olmasın dan dolayı sulamada kullanılması uygun bulunmamıştır. Bu sular kaynarken çok köpüren sular olduğundan endüstride kullanıl masının sakıncalı olduğu tesbit edilmiştir. Araştırma alanındaki sıcak sular CaSO ' ı çözündürür. Pakat dolomit ve CaOCL çökeltir ve silis'i çözündürür. Bünyelerinde korozyona neden olan elementlerden Gl,S0~, çözünmüş COp, silis, CaCO, ve CaSO. içermesi ve sıcaklık-- 93 - 1 arının yüksek olması nedeniyle malzemeler üzerinde değişik korozyon olaylarının oluşmasına neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Jeotermal kaynaklar bakımından ”büyük bir potansiyele sahip olan araştırma alanı j özellikle sera yetiştiriciliği yapılmasına çok uygundur. Araştırma alanındaki jeotermal kay nakların değerlendirme sonuçlarına göre bunların derin son dajlar yapılarak elde edilmesi ile sera ısıtmacılığında kulla nılabileceği ve doğal bir enerji kaynağı olan bu sıcak suların uygun sistemlerle sera ısıtmacılığında kullanılmasıyla da araştırma alanında yaklaşık 3600 dekar sera alanının ısıtılabi leceği MCA' ca öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
-94'. SÜMSULHT This paper was undertaken, to study the utility probabilities of the hot springs in the geothermal region of İzmir-Seferihisar (Cumali) greenhouse heating. The prob lems that will appear were aimed to be undertaken as well in order to ossist to researchers in this field of intecest. Results were evaluated according to chemical analysis of the hot and cold waters of the region. The research area has semiarid Mediterranean climate. Summers are hot and dry, winter s are warm and rainy.Horticul- tural crop growing is dominant but recently crops underglass are widespread as well as flowers and vegetables. Soils of research area are alluvial with a high fertility potential. Their textures are found to be sandy-loam, sandy-clayey-loam and loam. The soils are neutral to slight alkaline in reaction and showed no alkalinity and salinity. The hot water springs of the research area have sedimantary and metamorphic origin with an intermal temperature of 182.6 °C. These hot waters are salty and are not appro priate to be used in irrigation. These waters connot as well be used for industry since they bubble too much when boiling. The research area hot waters dissolve the CaSO. but 4 precipitate CaCCL and dolomite. No silisium precipitation was sean. It was concluded that these waters involve corosive elements as ; C1~,S0=, dissolved CO,,, silisium, CaC03 and CaS04 and the high temperature which show various corosive effects on different materials. High geothermal potential in this region is determined to allow approximately 3600 decars of greenhouse area to be heated and