Türkiye beton prefabrikasyon sektöründe teknolojik yenilik yeteneklerinin kurumsal performansa etkisinin araştırılması
Investigation of effect of technological innovation capabilities on business performance in turkey precast concrete industry
  1. Tez No: 304758
  2. Yazar: YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KOMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma Türkiye beton prefabrikasyon sektöründeki firmaların teknolojik yenilik yeteneklerinin yenilik performansına ve kurumsal performansa olan etkisini araştırmaktadır. Çalışma kapsamında sektördeki firmaların teknolojik yenilik yeteneklerinin teknolojik yenilik performansını ve kurumsal performansını nasıl etkilediğini incelemek için kuramsal bir model geliştirilmiştir. Modelin öne sürdüğü önermeler, 40 beton prefabrikasyon firması üzerinde yapılan bir anket çalışması ile test edilmiştir. Araştırma sonuçları; teknolojik yenilik yetenekleri, yenilik performansı ve kurumsal performans arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Firma yaşı ile firmaların teknolojik yenilik yetenekleri, yenilik performansları ve kurumsal performans arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Sonuç olarak da; firmaların teknolojik yenilik yetenekleri, yenilik performanslarını etkilemekte, yenilik performansları da kurumsal performansı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of technological innovation capabilities on innovation performance and business performance of the firms in precast concrete sector. Within this study?s scope, theoretical model is developed for examine how technological innovation capabilities of the firms in sector affects the technological innovation performance and business performance. Hypotheses which are putting forward from the model are tested by a questionnaire carried out with on 40 precast concrete firms. Investigation results show that there are meaningful relations between technological innovation capabilities, innovation performance and business performance. There is no meaningful relation statistically between age of the firms and technological innovation capabilities, innovation performances and business performance of the firms. As a conclusion; technological innovation capabilities of the firms affect innovation performances and also innovation performances affect the business performance.