Şebeke analizi ile proje yönetimi: Beton prefabrikasyon üretim yapan fabrikalarda bir uygulama
Project management with network analysis: An application in the factories producing precast concrete
- Tez No: 81996
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Uygarlığın gelişimiyle paralel olarak gelişen inşaat sektörü, geçmişte de, gelecekte de en önemli ekonomik sektörlerden biri olacaktır. Teknolojik gelişmeler ile bu sektör de kendine düşen payı almış, değişime ve gelişmelere maruz kalmıştır. Özellikle 20. yüzyılın başında, yapıların yerinde yapılmasının yerine, bir üretim tesisinde üretilen yapı elemanlarının sahada monte edilmesi kaydıyla yapıların oluşturulması fikri ortaya atılmıştır. Teknolojinin yeterli olması bu fikri desteklemiş ve böylece yapıların prefabrik olarak üretilmesine başlanmıştır. Günümüzde betonarme yapılardan köprülere, sanat yapılarından alt yapı projelerine kadar geniş bir yelpazede prefabrikasyon üretimi yapılabilmektedir. Üretimin daha verimli hale getirilebilmesi ve bu sayede rekabet gücünün artırılması tüm endüstri sektörlerinde olduğu gibi inşaat sektöründe de benimsenmiştir. Bu sayede, fabrika ortamında yüksek kalite ve verimlilikte üretilecek olan prefabrik yapı elemanlarının inşaat sektöründe kullanımı artmıştır. Prefabrikasyonun esas ortaya çıkış sebebi olan, yüksek kalite ve verimlilik arzusu işte bu noktada, prefabrik yapı üretiminin rekabet gücünü oluşturmuştur. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de prefabrikasyon sektörü her geçen gün gelişmekte ve pazar içerisindeki payını büyütmektedir. Beton prefabrikasyonun, üretim aşamasında karşılaştığı bir çok sorun bulunmakla birlikte, yapılan prefabrikasyon tekniği ile üretme fikrinin en önemli dayanağı olan yüksek verimlilik arzusuna en büyük engel, ideal kalıp kapasitelerinin belirlenmesinde ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun çözüm için bir model geliştirilmesi gerekmiştir. Geliştirlen modelde, firmaların gerekli kalıp adetlerinin belirlenmesinde geçmiş talep kayıtları baz alınmıştır. Model, sadece zaman öncelikli hesaplama yapmakla kalmamakta aynı zamanda belirlenecek yeni kalıp adetlerinin firmaya yaratacağı getiri ve götürülen baz alarak ekonomik analiz de yapabilmektedir. Böylece değişecek talep yapılarına göre, gerekli kalıp sayılarının yeniden saptanması da mümkün olmaktadır. Geliştirilen modelin uygulanabilmesi için bir bilgisayar programı hazırlanmış ve bu program yardımıyla iki adet denek firmanınIll parametrik değerleri analiz edilmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, her iki denek firmaya ait fiili kalıp sayıları, kimi kalıp tipleri için gereğinden fazla, kimileri için ise az seçilmiştir. Bunun sonucunda, firmalarda yüksek seviyede atıl kapasite sorununun yaşandığı belirlenmiştir. Bu da göstermektedir ki, beton prefabrikasyon sektöründe, kalıp adetlerinin belirlenmesinde önemli sorunlar yaşanmaktadır. Sorunun çözümüne geliştirilen model ile ışık tutulmaya çalışılmaktadır. Gereken kalıp sayılarındaki artışa gitme eğilimlerinde, ekonomik analiz sonuçlarına bakıldığında; kalıp adetlerinde artışa gidilmesinin ekonomik olmadığı sonucuna varılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçları farklı yönden değerlendirildiğinde ise, atıl kapasite yaratan kalıplarda azaltmaya gidilmesi ve bu sayede atıl kapasitenin ortadan kaldırılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmada esas amaç, prefabrikasyon imalatın doğuşunun esas nedenlerinden en önemlisi olan yüksek verimlilikte üretim yeteneğinin mümkün olduğunca korunması ve bunun sağlanabilmesi için gerekli olan planlamanın yapılabilmesidir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Construction Industry will be one of the most important industries of the world economy as it was in the civilization history. It has been always in a revolution because of technological improvements. Especially at the beginning of the 20.century, civil engineers and architects attempted to construct the buildings and infrastructures by using prefabrication technology. This technology contains the idea of constructing the buildings by using standardized concrete elements prepared in a workshop and assembled at the site. Technological evolutions supplied this idea and the structures were started to construct by using prefabrication technology. Today, bridges, buildings, architectural structures and infrastructures are constructed efficiently by using this construction technology. In order to increase the power of competiton, construction industry has been forced to be efficient like the other industries. Because of the necessity of being efficient, prefabrication technology is becoming more popular. For construction industry, efficient production is the power of competiton which is supplied by the prefabrication technology. Like all over the world, concrete prefabrication industry is improving and increasing its market day by day. Concrete prefabrication industry has many problems which are faced during the production stage. Calculation of idealized number of molds is one of the biggest problems of this industry. Because of this problem, efficiency of the production which is the reason of constructing the structures by using prefabrication technology is decreasing. In order to solve or minimize this problem, a model was attempted to create in this study. The model uses the historical demand records to calculate the best number of the molds. It uses two stages while the model calculates the best numbers of the molds. First stage contains the calculations which cares the minimization of the time. However, the second stage also cares about the economical income of the production. These calculations are realized by using a computer program based on trial-error method.In this study, the model was examined by using the data of two sample concrete prefabrication firms and the results of this model application were discussed in detail. The model application results show us, the available molds numbers are less than the calculated numbers for some type of molds or more than the calculated numbers for other type of molds. So, it is obvious that for some type of molds idle capacity is a problem, but for the others less capacity is a problem. As a result of this observation, concrete prefabrication industry has a problem with calculation of the best numbers of the molds. By using this model, it is possible to minimize this problem. However, by using the second stage of the model (economical analysis), it was observed that increasing the number of molds was not an economical solution. If the solutions of the model analysis was evaluated, it was seen that this model shows at least the idle or less capacity of the molds which is a very important information for a company. By using this information, the firm can increase or decrase its capacity. The main purpose of this study is, satisfaction of the eficiency in the production of prefabrication industry and for doing this creating the solutions.