Pasif ev sistemlerinde enerjinin etkin kullanımı
Efficient energy use in passive houses
  1. Tez No: 304773
  2. Yazar: ORKUN ŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAŞA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde giderek azalan enerji kaynakları ve artan enerji talebi karşısında dünya genelinde artan bilinçlenme insanları enerji korunumu, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık gibi kavramlar üzerine düşünmeye ve çalışmaya sevk etmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde yaşadığımız çevre içerisinde artan enerji ihtiyacı ve kullanılan fosil tabanlı yakıtların dünyamıza verdiği zararlar hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın amaç ve kapsamı da, yine bu bölümde yer almaktadır.Yüksek enerji tüketimi yüzünden tükenebilir enerji kaynaklarına bağımlı yaşam tarzı ve özellikle 1973 Petrol Krizi ile enerjiye ulaşımı konusunda giderek artan güçlüklerden dolayı sürdürülebilirlik, enerji ve ekoloji gibi kavramlar ciddi anlamda tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde sürdürülebilirlik, enerji ve ekoloji kavramları detaylı olarak incelenmiş ve özellikle kullanılan enerjinin büyük bir kısmının yapılarda harcanıldığı düşünüldüğünde binalarda enerji verimliliğinin çok önemli bir husus olduğunun görülmesi ile ortaya çıkan pasif ev kavramı tanımlandırılmıştır.Pasif ev sistemleri sıfır enerji gereksinimli ev yapma düşüncesiyle ortaya çıkmış olup, kaliteli bir dış kabukla ısıyı iç mekanda tutabilen, standard yapı sistemlerine göre çok dü?ük enerji ihtiyaç duyan yapılardır. Pasif evlerde enerjinin etkin kullanılabilmesi için tasarım aşamasında, yapının araziye konumlandırılmasında ve uygulama aşamasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çalı?manın üçüncü bölümünde pasif ev sistemlerinin tasarım, konumlandırma ve uygulama prensipleri detaylı olarak açıklanmıştır.Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere dünyanın pek çok yerinde son zamanlarda artan bilinçlenmeye bağlı olarak hızla yayılan bu yapım sistemleri ?geleceğin binaları? olarak da adlandırılmaktadır. Pasif ev standartları ile yapılan farklı i?levli yapılarda enerji korunumu konusu, birincil enerji tüketimleri ve standart yapım sistemi ile yapılan binalara göre avantajları çalışmanın dördüncü bölümünde seçilen örneklerler ile ortaya koyulmuştur. Günümüzde dünya genelinde pasif ev prensibi ile in?a edilmi? 25.000?den fazla bina örneği bulunmaktadır. Çalışmanın bu bölümünde seçilen sekiz pasif ev örneğinin her biri işlevleri ve konumları açısından farklı özelliklere sahiptirler.Yapılan araştırmanın genel değerlendirmesi çalışmanın beşinci ve son bölümünde yer almaktadır. Pasif ev prensibi ile yapılmış olan binaların avantajları ve dezavantajları da bu kısımda değerlendirilmiş ve ülkemizde pasif evlerin yaygınlaşabilmesi için olası uygulamalardan bahsedilmiştir. Günümüzde giderek popüler bir konu haline gelen pasif ev sistemleri hakkında bundan sonra yapılabilecek çalı?malar hakkında bilgilere de yine bu bölümde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Growing global consiousness in the face of depleted energy sources and increasing energy demand has led people to give thought to concepts such as energy saving, sustainability eco-friendliness. The first part of this study is dedicated to the issue of growing energy demand and the harmful effects of fossil fuels on our planet. The purpose and scope of the study is also stated in this part.Concepts of sustainability, energy and ecology have started to be serious topics of discussion following the growing dependence on fossil fuels due to high energy consumption and the hardships of reaching energy sources especially after the oil crisis of 1973. In the second part of this study, these concepts are examined thouroughly, and the concept of passive house, which emerged as a result of the acknowledgement of the importance of energy efficiency in buildings due to their considerably large share in energy consumption, is described.Passive house systems emerged as a result of the idea of building houses that require zero- energy and they are built with a thick shell that keeps heat inside the building, and they require considerably less energy when compared to standard buildings. In order for energy to be efficiently used in passive houses, certain issues must be paid attention to during the design of the house, its positioning on the land and the implementation. In the third part of this study, the principles of design, positioning and implementation of passive houses are examined in a detailed manner.These building systems which are diffusing all over the world with the growing environmental consciousness, starting with Germany and Austria are also refered as ?the buildings of the future?. The issue of energy saving in buildings with diverse functions built according to passive house principles, primary energy consumption areas in these buildings and their advantages over standard buildings are examined in the fouth part of the study, with the help of a range of chosen examples.Nowadays, there are globally over 25,000 buildings that are constructed according to passive house principles. Each one of the eight passive house examples studied in this article have a different feature in terms of their function and location.An overwiev of the study is carried out in the final section of the article. The advantages and disadvantages of the passive house is examined in this section, together with the possible applications that can help passive houses to diffuse in our country. Details regarding the works on the ever-increasingly popular passive house systems that can be carried out from now on are also given in this final part of the study.