Dış duvar çekirdeklerinin dayanıklılık açısından incelenmesi
Examination of exterior wall cores in terms of durability
- Tez No: 304772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER Ş. DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak yapı ürünlerinin çeşitliliğinin artması ve bu artış ile birlikte dış duvarlarda kullanılan malzemelerde meydana gelen gelişim ve değişim, benzer gereksinimleri karşılayacak çok sayıda seçeneğin ortaya konmasını sağlamıştır. Dayanıklılık kavramı yapı malzemelerinin artışı ile özellikle yirminci yüzyılın sonlarına doğru dünya genelini ilgilendiren bir konu haline gelmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde konu ile ilgili genel bilgiler verilmiş, dış duvarların taşıyıcı malzeme açısından sınıflandırılması yapılmış ve kısaca açıklanmıştır. Dış duvar oluşumunu etkileyen faktörler ve gereksinimler ile dış duvar katmanları ele alınarak bu katmanların işlevleri anlatılmıştır.İkinci bölümde dış duvarların dayanıklılık süresini etkileyen kavramlar, dış duvarları etkileyen dış faktörler ve birinci bölümde sınıflandırması yapılan farklı dış duvar türlerinde dayanıklılık sağlanması ve arttırılması ile ilgili bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde dış duvarlarda dayanıklılık sağlanması amacıyla uygulanan yöntemler, tasarım ve uygulamalar ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise tüm bölümler ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.Genel olarak bu çalışmada dış duvarların dayanıklılığını ele alırken hem kullanılan malzemeler açısından hem de duvar bileşenlerini etkileyen faktörler açısından ele alarak yapılacak tasarımlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being parallel to the technological improvements the increase in the variety of construction materials and, therefore, improvements and changes that have happened over the materials that are used on exterior walls with this increase, caused many options to appear to afford these necessities. Durability term became a global subject towards the end of the twentieth century with the increase in the construction materials.In the first section of the study new information about the subject is given, classification of the exterior walls in the sense of bearing material is made and this classification is described shortly. The factors and requirements which affect exterior wall assembly with exterior wall layers are dealt and a description of these layers? functions is made.In the second section the terms that affect durability periods of exterior walls, outer factors that affect exterior walls and information about increasing and ensuring durability over different exterior wall kinds that are classified within the first section are made.In the third section methods, design and practices that are made in order to ensure durability at exterior walls are dealt.In the conclusion section an overall evaluation of all sections is made.In general in this study, it is aimed that while considering the durability of exterior walls, both materials that are used, and factors that affect wall components to be dealt to express the things worthy of notice at the designs which will be made.