Kentsel kamusal alan oluşturmada bir yöntem denemesi: İstanbul Yeldeğirmeni Mahallesi örneği
A method study on creating urban public space: Istanbul Yeldegirmeni Neighborhood case
- Tez No: 304798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, kentlerde yüksek yaşam kalitesi için kamusal alanların bir ihtiyaç ve hak olduğu inancından yola çıkarak, bu ihtiyacın nasıl ve neden tespit edileceğini cevaplayan bir araştırma yapmayı amaçlamıştır.Bu amaç doğrultusunda ?başarılı bir kamusal alan neden ve nasıl oluşturulmalıdır?? sorusunun cevaplarını ?insan odaklı planlama? ilkeleri açısından irdelenmiş, belirlenen yöntemle gerçekleştirilen alan çalışması İstanbul Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi?nde gerçekleştirilmiştir.Çalışmada sorgulanan ?kamusal alan oluşturma süreci?nin ilk aşaması olarak ?kamusal kullanımlar ve ihtiyaçlar araştırması? gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma doğrultusunda kamusal alan veya alanların kamusal kullanım ihtiyacı, bu ihtiyacın biçimlerini, yerlerini, yoğunluklarını ve nedenlerini belirlemeye yönelik tez kapsamında geliştirilen ?Alanın Kamusal Kullanımı Analizi? yapılmıştır. Buna ek olarak ise mülakatlar ve gözlemler gerçekleştirilmiştir, elde edilen tablo doğrultusunda öneriler getirilmiştir. Son olarak ise bir bütün olarak değerlendirilen sürecin uygulama aşamasına dair genel bir çerçeve çizilmiştir.Analizler sonucunda kentlilerin kamusal alana ihtiyaç duyduğu, hatta yeterli ve nitelikli kamusal alanlara sahip olmamalarına rağmen, kamusal yaşamlarını sürdürdükleri görülmüştür. Ortaya koyulan kavramsal çerçeve, dünya çapında incelenen örnekler doğrultusunda ve yapılan alan araştırması sonucunda ise, alanların kamusal kullanımlarının düzenlenmesinde takip edilecek sürecin ?insan odaklı? yaklaşımla ve halkın ?katılımıyla? gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Kentlerimizde yapılması gereken bu kamusal alan ihtiyacını göz önüne almak, gerekli araştırma ve çözümlemeleri yapmak, yerel halk ve yerel yönetimlerin birlikte çalışmasını teşvik ederek insan odaklı anlayış doğrultusunda kamusal alanlar yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
This study starts from the hypothesis that public spaces are needed for high quality of life and that their existence is also a public right. The thesis aims to respond to the questions of why and how this need and right can be identified.Along the aim and the hypothesis of the study and to answer the question of ?how and why a successful public space should be developed in a people centered understanding? an analysis is done. Later with the procedure identified in this analysis a field study is done at the Kadıköy Yeldeğirmeni district of Istanbul.As the first step of the search for ?the process to develop public spaces? a ?public need and usage research? is established. An analysis on the public usage of the space is done along an original procedure developed for this study. This analysis establishes public need of the public space or public usage of the spaces and the form, the location and the reasons for this need.In addition to the above, various observations and interviews supplemented the study and specific recommendations established based on the results obtained. Finally a general frame is drowned for the application steps of the procedure which is seen as an integral operation.As a result of the analysis, it is observed that the citizens need public spaces and that they pursue their public lives in spite of the lack of adequate and quality public spaces. The conceptual frame developed, following the local field study and the study of examples from abroad, suggests that the procedure to be used for the development of public spaces should be in consultation with the public and should be people centered.The study shows that public spaces should be developed in the way of observing the need for public spaces, by using the necessary research and solution procedures, by promoting a cooperative and participative atmosphere of the citizens and the city government, and in a people centered understanding.