Sosyal ağ kullanımı ve sosyal ağlarda benlik algısı: Muğla ili örneği
Social network usage and self-concepts in social networks: Muğla sample
- Tez No: 304807
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu araştırmanın amacı, Muğla merkez ilçedeki ortaöğretim öğrencilerinin sosyal ağ kullanım alışkanlıklarını ve sosyal ağlardaki benlik algı düzeylerini belirleyebilmektir. Sosyal ağlarda fazla vakit geçiren öğrencilerin, sanal ortamdaki benlik algıları ile gerçek yaşamdaki benlik algıları arasındaki benzer ve farklı yönler ortaya çıkarılmış, ergenlik dönemindeki öğrencilerde benlik algısının oluşmasında sosyal ağların olumlu ve olumsuz etkilerini tartışılmıştır.Araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Karma yöntem tasarımı deseni ile desenlenmiş olan bu çalışmanın nicel bölümü tarama çalışması niteliğinde olup araştırmaya 574 öğrenci katılmıştır. Sosyal ağ kullanmadığını belirten öğrenciler elendikten sonra anket ve ölçek verileri 510 öğrenciden oluşmuştur. Nicel verilerin analizinde frekans dağılımları, t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi sonucunda nitel verilerin toplanması için görüşmelerin yapılacağı öğrenciler belirlenmiş ve 59 öğrenciden 27'si ile sosyal ağlarda benlik algısını belirlemeye yönelik yüzyüze görüşmeler yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra bütün veriler bütüncül bir anlayışla yorumlanmış ve değerlendirilmiştir.Verilerin analizi sonucu öğrencilerin sosyal ağ kullanım alışkanlıkları belirlenmiştir. Cinsiyete göre ?Facebook'un benimsenme ölçeği? ve ?Facebook kullanım amacı ölçeği? puan ortalamaları arasında erkek öğrenciler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Okul türüne göre ise ?Facebook'un benimsenme ölçeği? puan ortalamaları arasında Genel lise ile Anadolu öğretmen lisesi arasında Genel lise lehine, ?Facebook kullanım amacı ölçeği? puan ortalamaları arasında Genel lise ile Anadolu öğretmen lisesi ve Anadolu meslek ve meslek liseleri arasında yine Genel lise lehine anlamlı farklar bulunmuştur. Toplam 27 öğrenci ile yapılan görüşmeler ve profil incelemeleri sonucunda öğrencilerin genel olarak sosyal ağlarda benlik algılarının olumlu olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sadece sosyal ağlardaki zihinsel açıdan benlik algılarının genel olarak olumsuz olduğu belirlenmiş, elde edilen sonuçlar ve nedenleri tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is, the use of social network habits and level of the self-concept in social networks of secondary education students in Muğla Central District. By revealing the common and different points of students? self-concept between virtual environment and real life who spend much time on social networks, discussing the positive and negative effects of social networks about development of self-concept on students at puberty.In this research both quantitative and qualitative methods were used. The mixed method research designs were used in this research and quantitative part of it is an example of survey at which 574 students are joined, and after the students who stated that they do not use social networks were excluded, questionnaire and scale data were collected from remaining 510 students. In the analyses of this quantitative data; frequency distribution, t-test and one-way ANOVA analysis were used. By the result of quantitative data, the students with whom interviewed are determined in order to collect qualitative data. Then 27 of 59 students are participated into face to face meeting in order to determine their self-concept on social networks. In the analyses of qualitative data, descriptive data analysis is used. Then all data are holistically interpreted and evaluated.By the result of data analyses the students? use of social network habits are identified. In terms of genders; mean of ?Facebook Appropiation Scale??s and ?Aim of Using Facebook Scale??s grades showed males are significantly different. In terms of school type; mean of ?Facebook appropiation scale?`s grades indicated Normal high School is significantly different than Anatolian Teachers Training High School; mean of ?Aim of using Facebook scale??s grades indicated Normal High School is signifciantly different than Anatolian Teachers Training High School and Anatolian Vocational High School and Vacational High Schools. According to interviews with 27 students and their profile examining; it was observed that students self-concept on socical networks are generally positive. It is determined that students only mentally self-concept on social networks are generally negative and the obtained results and reasons of that were discussed, suggestions were presented.