Binaların uyarlanmış kuvvet benzeşimi yöntemi ile doğrusal olmayan analizi
Nonlinear analysis of buildings using modified force analogy method
  1. Tez No: 304814
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Binaların deprem etkisi altındaki davranışlarının belirlenmesi yapısal analizlerin doğruluğu açısından önem arz etmektedir. Bu davranışın gerçeğe daha yakın olarak belirlenmesi için doğrusal olmayan analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında binaların doğrusal olmayan analizi için bir yöntem geliştirilmiştir. Kuvvet Benzeşimi Yöntemini esas alarak hazırlanan ve Değiştirilmiş Sonlu Elemanlar-Taşıma Matrisi Yöntemi kullanılarak geliştirilen Uyarlanmış Kuvvet Benzeşimi Yöntemi binaların doğrusal olmayan analizi için sunulmuştur. Uyarlanmış Kuvvet Benzeşimi Yöntemi ile binaların doğrusal olmayan analizinde, her plastikleşme adımı sonunda rijitlik matrisinin yeniden kurulmasına gerek kalmadan çözüme ulaşılabilmektedir. Sunulan prosedürde yapı alt parçalara ayrılmakta, böylece analiz boyunca kullanılması gereken denklem takımının boyutu azaltılmaktadır.Tezin ilk bölümünde literatürde yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Sonraki bölümde Uyarlanmış Kuvvet Benzeşimi Yöntemi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son bölümde sayısal örneklere yer verilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Geliştirilen yöntem ile çözülmesi gereken denklem takımının azalması ve rijitlik matrislerinin her plastikleşme adımında yeniden kurulmasına gerek kalmaması yapının doğrusal olmayan analizinde avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of the behavior of the structures exposed to the earthquake loads has importance in terms of the accuracy of the analyses of the structures. For investigation of this behavior more realistically, nonlinear analysis methods are used. In this research, a method for the nonlinear analysis of the buildings is proposed. The Modified Force Analogy Method, which is constituted by using Force Analogy Method as the base and developed by using Modified Finite Element Transfer Matrix Method, is presented for the nonlinear analysis of the buildings. In the nonlinear analysis of the buildings by Modified Force Analogy Method, the solution is achieved without the need of the change in stiffness matrix due to the plastic hinge occurrence and the structure is divided into substructures thus reduces the size of equations that need to be deal with.The first part of the thesis includes a literature survey. In the next part the Modified Force Analogy Method is explained in detail. In the last part, numerical examples are investigated and the obtained results are evaluated. With the proposed method, reduction in the set of equations and the solution without the need to assemble the stiffness matrix again after each plastic hinge occurrence, provide advantage in the nonlinear analysis.