Helisel fanlı pompalarda hatve değişiminin verime etkisinin, sonlu hacimler yöntemi ile ve deneysel olarak belirlenmesi
Calculating the efficiency change with pitch shifting in screw centrifugal pumps with numerical analysis
- Tez No: 304813
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Santrifüj pompalardan farklı olarak santrifüj çark yerine helis benzeri çarka sahip olan pompalara helisel çarklı pompalar adı verilmektedir. Bu tip pompalar, sıvı ile katı parçacık transferine uygun olduğu için zeytin, turşu, biber, balık, bezelye ve reçel gibi ürünlerin transferinde kullanılmaktadır.Bu çalışma, zeytin transferinde kullanılan helisel çarklı pompaların daha verimli hale getirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için, deney ve nümerik yöntem kullanılmıştır. Deney ve nümerik yöntemin birbiri ile uyumunu görebilmek için, öncelikle, DN80 ve DN125 giriş ve çıkış çaplarına sahip iki pompa alışılmış yöntemlerle tasarlanmış ve ardından hem denenmiş, hem de sonlu hacimler yöntemini kullanan Solidworks Flow Simulation paket programında sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra da, DN150 giriş ve çıkış çapına sahip bir pompa, nümerik yöntem aracılığıyla optimize edilmiş, üretilmiş ve nümerik analizi yapılmıştır.Sonuç olarak, bu çalışma sonucunda, helisel çarklı pompalarda hatve değerinin 1,6 olması ve çarkın arka çaplarının daralan koni biçiminde olması durumunda verimin arttığı saptanmış, ayrıca, deney ve nümerik sonuçların, birbirlerini ikame edecek şekilde yakın sonuçlar verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimal efficiency chance problem with pitch shifting in screw centrifugal pump has been studied.The first phase of leveling problem is the understanding the effect of the pitch to the pump efficiency.Pitch, inlet and outlet diameters, mid plane diameter, rotating speed, pitch angle and such variables have been studied to understand the change in pump efficiency.The most efficient area has been studied with numerical analysis and computer aided engineering.