Sığacık Körfezi'nde dağılım gösteren Sepia orbignyana'nın Férussac, 1826 üreme biyolojisi
Reproductive biology of Sepia orbignyana Férussac, 1826 distribution in The Gulf of Siğacik
  1. Tez No: 304856
  2. Yazar: DERYA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Örneklemeler İzmir Sığacık Körfezinden 150-350-550 m derinliklerden dip trolü ile Mayıs 2008- Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada S.orbignyana'ya ait 1048 adet birey (538 dişi, 510 erkek) ölçülmüştür.Gonad olgunluk safhalarının mevsimsel dağılımlarına baktığımızda; safha 5'e ait yumurtlamak üzere olan olgun dişi bireylere örneklemenin yapıldığı tüm aylarda rastlanmıştır. Aylık gonad olgunluk değerlendirmelerini mevsimsel olarak incelediğimizde ise olgun erkek ve dişi bireylerin yıl içerisinde ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde olmak üzere iki üreme piki göstermelerinin yanında tüm yıl boyu yumurtladıkları gözlenmiştir.Dişi bireylerdeki populasyonun olgunlaşma boyunun 70 mm manto boyunda olduğu erkek bireylerdeki olgunlaşma boyunun ise 50 mm olduğu gözlenmektedir. Olgun dişilerde tespit edilmiş maksimum potansiyel yumurtlama miktarı 272-1533 adet arasında değişiklik göstermektedir. Bu sayımlardan elde edilen yumurta dağılım grafikleri ile gonadların histolojik kesitlerinden elde edilen görüntülere göre, asynchronic gonad yapısına sahip oldukları ve yumurtlama stratejisinin aralıklarla devam eden yapıda olduğu tespit edilmiştir.Yumurta hücrelerinin sitolojik gelişimleri safhaların durumuna göre sınıflandırılarak oosit gelişimi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Samples were collected in Sığacık Bay by a deep trawl, at the depts of 150-350-550 m between May 2008 and April 2009. In this study 1040 specimens (538 female, 510 male) of S.orbignyana were measured.From seasonal distribution of the gonad maturity stages; stage 5 refers to mature female specimens were found all throughout the sampling months. After examining of mountly gonad maturity stages with respect to seasons it was observed that male and female reproduction peak in spring and fall spawning occurs all year round.Mature female mantle length size was 70 mm, mature male mantle length size was 50 mm. The maximum potential fecundity of mature female ranged between 272 and 1533 eggs. With these countings, egg distribution graphics and photographs from histological cross indicates that this species have an asynchronic gonad structure and their spawning strategy continues with intervals.Oocyte development states were tried to be explained by egg cells cytological development stages.