3-boyutlu kitosan doku iskelelerinin elektro-eğirme tekniği ile üretimi
Production of 3-D chitosan tissue scaffold by electrospinning techniques
  1. Tez No: 304857
  2. Yazar: ELFİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
En iyi sürekli nanofiber üretim metodu olan elektro-eğime tekniği bilinen en etkin teknolojilerden biridir. Bu projede, nanofiber olarak adlandırılan çapı bir mikronun altında olan fiber üretimi yapılmıştır ve elektro-eğirme tekniği incelenmiştir.Bu çalışmada, çözelti parametrelerinin elektro-eğirme tekniği ile üretilen Kitosan/ Polietilen oksit (PEO) nanofiber yüzeyleri üzerine etkisi incelenmiştir. Deneysel olarak yapılan çalışmalarda, üretilen naofiberlerin yüzey özellikleri ve çapları, uygulanan voltaj ve iğne ucu ile toplayıcı plaka arasındaki uzaklık değişimleri gibi işlem değişkenlerinin etkisi göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir.Çalışmanın sonunda, üretilen nanofiberlerin yapı ve çap uzunlukları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Üretilen bu nanofiberler doku iskelesi olarak hücre kültürü çalışmalarında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Electrospinning is one of the best techologies known to produce continuous nanofibers. This project, aim to produce product a fibre mat with less than one micron diameter, which is known as nanofiber using electrospinning technique is studied in detail.In this study, the effects of solution parametres on properties of electrospun Chitosan/ Poly ethylene oxide (PEO) nanofibers mats were investigated. In the experimental studies, the effects of system parametres, applied voltage and the variations in the distance between the needle tip and the collector, and the solution parametres, pH, conductivity and viscosity, on the morphology of nanofibers was analyzed.At the end of this work, structure and diameters of the produced nanofibers were characterized by scanning electron microscope (SEM). Produce nanofiber mats will be used as tissue engineering scaffolds for cell culture.