Farklı renkteki led ışık kaynaklarının Chlorella sp.' nin büyümesi ve yağ asitleri kompozisyonuna etkisi
Effect of using led light sources in various colors on the growth and fatty acid composition of Chlorella sp.
- Tez No: 304855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı renkteki led (light-emitting diodes) ışık kaynaklarının Chlorella sp. türünün büyümesi ve yağ asitleri kompozisyonu üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada floresan lamba, kırmızı, mavi ve beyaz ışık yayan led ışık sistemleri kullanılmıştır. Çalışmada, kültür sıcaklığı 25±2°C olacak şekilde klimalı kültür odasında sabit tutulmuştur. Kültür ortamı olarak F/2 besin ortamı ile zenginleştirilmiş, ?35 tuzluluktaki deniz suyu kullanılmıştır.Denemeler sonucunda en yüksek hücre yoğunluğu floresan lamba kullanılan kültürde (96x106 hücre ml-1 ) elde edilmiştir. En düşük hücre yoğunluğu kırmızı ışık yayan led ışık sisteminde 10,66x106 hücre ml-1 olduğu tespit edilmiştir. En yüksek ?-3 oranı beyaz ışık yayan led ışıklı kültürde %20,061 ile elde edilmiştir. En düşük ?-3 değeri kırmızı led kullanılan denemede %13,835 olduğu tespit edilmiştir. En yüksek ?-6 değeri mavi led kullanılan kültürde %36,806 elde edilmiştir. En düşük ?-6 değeri floresan kullanılan sistemde %27,284 olduğu tespit edilmiştir. Kırmızı led ışık sisteminde en yüksek MUFA değeri %8,315 tespit edilmiştir. En düşük MUFA değeri ise floresan kullanılan sistemde %3,328 olarak tespit edilmiştir. En yüksek PUFA değeri mavi led ışık kullanılan sistemde (%56,736) elde edilmiştir. Floresan ve kırmızı led ışık kullanılan sistemlerde en düşük PUFA değerleri (sırasıyla %46,585, %46,840) tespit edilmiştir. PUFA grubu yağ asitleri arasında ise en yüksek oranda bulunan yağ asidi ise ?-6 ailesinde ki 18:3n6 GLA olduğu (%24,281) tespit edilmiştir. Mavi led ışık sistemleri kullanılan kültür denemelerinde yağ asidi kompozisyonu ve kültür aydınlatması için harcanan elektrik maliyeti açısından daha verimli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of using led (light-emitting diodes) light sources in various colors on the growth and fatty acid composition of Chlorella sp. were examined. Fluorescent, red, blue and white led light sources were used in experiment. Culture temperature was kept canstant to be 25±2°C in air-conditioned room. F/2 medium and sea water were used as a culture medium.The highest performed of cell number was obtained at culture used in fluorescent (96x106 cells ml-1 ). The lowest cell density was obtained at culture used in red led light (10,66x106 cells ml-1). The highest amount of ?-3 was detected at culture used in white led light (%20,061). The lowest amount of ?-3 was obtained at culture used in red led light (%13,835). The highest amount of ?-6 was detected at culture used in blue led light (%36.806). The lowest amount of ?-6 was obtained at culture used in fluorescent light (%27,284). The highest amount of MUFA was detected at culture used in red led light (%8,315). The lowest amount of MUFA was obtained at culture used in fluorescent light (%3,328). The highest amount of PUFA was detected at culture used in blue led light (%56,736). The lowest amount of PUFA was obtained at culture used in fluorescent light and red led light(%46,585, %46,840). The highest percentage in fatty acid was obtained as GLA(%24,281). Using blue led lights in terms of cost and fatty acids was found that more efficient than the other led light sources.