Nil yumuşak kabuklu kaplumbağası [Trionyx triunguis (Forsskål, 1775)]'nın Dalaman popülasyonu ve dağılımı
Population and distribution of Nile softshelled turtle [Trionyx triunguis (Forsskål, 1775)] in Dalaman
- Tez No: 304863
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN TAŞKAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Zooloji, Marine Science, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trionyx triunguis'in Dalaman (Muğla) popülasyonu, 2009-2011 yıllarının Haziran-Ekim ayları arasında, 3 yıl süreyle markala yeniden yakala yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Oniki örnekleme periyodu boyunca yakalanan 415 bireyin 148'i yeniden yakalanan bireylerdir. Markalı 267 hayvanın, 148'i erkek (%55), 69'u dişi (%26) olarak belirlenmiş, 50'sinin (%19) ise cinsiyeti belirlenememiştir. Erkek:Dişi oranı, 2,14:1 olarak hesaplanmıştır. Jolly yazılımı yardımıyla, Jolly-Seber yönteminin A? modeli kullanılarak Kükürt ve Kargın gölleri ile Tersakan ve Taşlıçay kanallarındaki ortalama popülasyon büyüklüğü, 396 ±36 (%95 G.A. 324-467) birey olarak tahmin edilmiştir. Bu tahmine göre birim alandaki popülasyon yoğunluğu 14 birey/ha (%95 G.A. = 11 - 16 birey/ha) olarak hesaplanmıştır. Tahmini ortalama popülasyon büyüklüğünün yaklaşık %67,4'ü (n=267) markalanmıştır. Ortalama yakalama olasılığı (p) 0,094 ±0,009 (%95 G.A. = 0,076-0,112) ve ortalama hayatta kalma oranı (?) 0,957 ±0,076 (%95 G.A. = 0,808-1,106 ) olarak belirlenmiştir.Erkek bireylerin her yönden dişilerden daha büyük olduğu belirlenmiştir (t-testi; EKB için, t=5,04, d.f.
Özet (Çeviri)
Dalaman (Muğla) population of Trionyx triunguis was studied for 3 years, from June to October between 2009-2011, by using mark-recapture method. Twelve sampling period yielded 415 individuals, which 148 of them were recaptures. From 267 marked animal, 148 (55 %) were male, 69 (26 %) were female and 50 (19 %) were of indeterminate gender. Male:Female ratio were calculated as 2,14:1. By using Jolly program and Model A?, mean population size in Kükürt and Kargın Lakes together with Tersakan and Taşlıçay channels were estimated 396 ±36 (95 % CI = 324,2-466,9). From this estimation, population density were calculated 14 turtle/ha (95 % CI = 11 - 16 turtle/ha). Approximately 67,4 % of the mean estimated population was marked. Mean capture probability (p) and mean survival ratio (?) were 0,094 ± 0,009 (95 % CI = = 0,076-0,112) and 0,957 ± 0,076 (95 % CI = 0,808-1,106 ), respectively.Males were bigger than females for all measurement characters (t-test; for CCL, t=5,04, d.f.