Determination of chlorophenolic compounds in polimer-based O-rings used in drinking water systems by gas chromatography
İçme suyu sistemlerinde kullanılan polimer esaslı O-ringlerde klorofenolik bileşiklerin gaz kromatografisi ile tayini
- Tez No: 304870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde boru teçhizatı, metal contalar ve contalar gibi içme suyu sistemlerindeki parçaların içerdiği klorofenollerin tayini için güvenli bir yöntem geliştirme planlandı.Zararlı ve toksik kimyasal olarak bilinen klorofenoller, bir halk sağlığı sorununa ya da çevresel probleme sebep olmaması için, gözlenilmesi gereken tehlikeli ve zehirli kimyasallardır. Bu çalışmayla 16 klorofenolden 13 tanesi, daha apolar bileşikler elde edebilmek amacıyla MTBE ve TMCS kullanılarak başarılı bir şekilde türevlendirildi ve GC-ECD sistemiyle belirlendi.Yöntem de iyi bir seçimlilik, seçicilik, doğrusallık, kesinlik ve doğruluk tespit edildi. Yöntemin geri kazanımı; 6,9 dan 75,7 ye kadar değişim göstermektedir. LOD ve LOQ değerlerinin; fenol yapısındaki klor atomu sayısı arttıkça, azaldığı bulunmuştur.Bu çalışmada; boru teçhizatı, contalar gibi içme suyu sistemlerindeki bileşenlerin içerdiği klorofenollerin tayini ve bu bileşenlerin sağlık ve çevresel etkilerini gözlemleyebilmek için GC-ECD yöntemi geliştirilip, valide edildi.
Özet (Çeviri)
This study is intended to develop at a reliable method for the determination of chlorophenols contained in drinking water system components such as joining and sealing materials, gaskets and pipes fittings.Chlorophenols have been known to be hazardeous and toxic chemicals which are needed to be monitored not to cause any public health and environmental consequences. With this study, 13 chlorophenols out of 16 were successfully derivatised using TMCS with MTBE as to evolve more apolar compounds which are detectable through GC-ECD systems.Good selectivity, specificity, linearity, precision and accuracy of the method were demonstrated. Recovery rate of the method was found to have ranged from 6.9 to 75.7. It was found that the LOD and LOQ levels of the chlorophenols were decreased as the number of chloro atoms attached to phenols are increased.In this study, for the determination chlorophenols mainly contained in water system components such as gaskets and pipe fittings, a GC-ECD method was validated and developed to monitor the health and enviromental effects of those compounds.