Güneş aktivitesinin Türkiye ortalama sıcaklık değişimine olası etkileri
Solar activity effects on Turkey's temperature variation
- Tez No: 304896
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, güneş aktivite değişimlerinin geçtiğimiz 30 yıl içinde Türkiye sıcaklıkları üzerindeki etkileri incelendi. Devlet Meteoroloji Enstitüsünden alınan değişik illere ait 276 istasyonun sıcaklık verileri değerlendirildi. Genel bir Türkiye yıllık ve aylık sıcaklık ortalaması çıkarıldı. Çok Bileşenli Regresyon Analizi yöntemiyle Türkiye sıcaklıklarının modellemesi yapıldı. Sıcaklıklar üzerindeki temel atmosferik etkiler araştırıldı.Araştırmalar neticesinde Türkiyenin ENSO, NAO, AO ve MOI osilasyonlarının etkisi altında olduğu görüldü. Volkanik aerosollerin Türkiye sıcaklıkları üzerinde negatif etkileri olduğu saptandı. CO? başta olmak üzere diğer küresel ısınma argümanları için antropmmojenik endeks oluşturularak hesaba dahil edildi. Güneş aktivitesi endeksi olarak 10.7cm radyo verileri kullanıldı. Aylık sıcaklık değerleri mevsimsel etkilerden arındırılarak işleme alındı.Hesaplar için IDL dilinde bir program yazıldı. Program sayesinde sinyaller içindeki gürültüyü hesaba katılarak sıcaklıklarla uyuşan kalansız en iyi eşleşen değerler elde edildi. Kullanılan etkenlerin % güvenilirlik (significant) değerleri hesaplandı. Bu sayede elde edilen sonuçların doğruluğu kontrol edildi.Sonuçta güneş aktivitesinin Türkiye sıcaklıkları üzerinde yaklaşık %6 oranında etkili olduğu belirlendi. Güneş aktivitesinin Türkiye sıcaklıklarına 0.2-0.7C? aralığında etkisinin olduğu bulundu. Ayrıca zamana bağlı aktivitenin sıcaklık etkileri çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, changes in solar activity effects on Turkey?s temperatures in the past 30 years were examined. 276 of the state meteorological institute station?s temperature data were taken from different provinces. Turkey annual and monthly average temperature was a general. The method of multi component regression analysis was applied for Turkey's temperatures modelling. Effects were investigated on the basis of atmospheric temperatures.As the result of studies Turkey was under influence of ENSO, NAO, AO, MOI oscillations. Volcanic aerosols have been found as negative affects for Turkey's temperature variations. CO? as well as other arguments for anthropogenic global warming by creating the index were included in the calculation. Solar activity indices were used as the 10.7cm radio flux data monthly temperature.A program was written to calculate the IDL language. Through the program, taking into account the noise in the signals is not evenly match the temperatures that best matches the values were obtained. Significant values of the factors used in was calculated. In this way, the results obtained were checked for accuracy.The result on temperature change possible effects of solar activity in Turkey was determined to be effective in approximately 6%. Solar activity in Turkey were found to have the effect of temperatures in the range 0.2- 0.7?C. In addition, time-dependent temperature changes of solar activity was plotted.