Synthesis and properties of perimidine derivatives
Perimidin türevlerinin sentezi ve özellikleri
  1. Tez No: 304897
  2. Yazar: PAKİZE ARZU AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN GÜLCEMAL, PROF. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı perimidin-2-iliden metal komplekslerinin sentezi ve sentezlenen komplekslerin organik tepkimelerde katalizör rolü oynayıp oynamadığını saptamaktır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde perimidin, perimidin türevleri ve NHC' lere ait temel bilgiler, önemi ve kullanım alanları özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, sentezlenmiş simetrik ve asimetrik perimidinyum tuzlarının (LHX: 1a-3d) ve rodyum komplekslerinin (4-7) yapıları aydınlatılarak, sentezlenen komplekslerin katalitik aktiviteleri incelendi. Kompleks 8, perimidin-2-iliden ligandının ?-verici özelliğini belirlemek için sentezlendi ve yapısı aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize metal complexes of perimidin-2-ylidene and to establish whether these complexes play role in organic reactions. This thesis consist of three parts.The first part is a concise review about perimidine, perimidine derivatives and NHCs with their importance and usage. In part two the experimental details explained broadly. Part three covers the characterization series of synthesized symmetrical and unsymmetrical perimidinium halides (LHX: 1a-3d) and rhodium complexes (4-7) and results of catalytic properties of rhodium complexes were presented. Complex 8 was prepared to determine the ?-donor strength of the perimidin-2-ylidene ligand.