Güneş aktivitesinin arz iklimi üzerine etkisi
The Affect of the solar activity on the earth climate
  1. Tez No: 121135
  2. Yazar: ALİ KILÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI ÖZET GÜNEŞ AKTİVİTESİNÎN ARZ İKLİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Global ve lokal ölçekte iklim değişimi özellikle son otuz yıldır ciddi bir problemdir. Kanada,ve Yeni Zelanda gibi ülkeler bu değişimlerin sebeplerini öğrenmek ve soruna çözüm bulabilmek için büyük çaba ve paralar harcamaktadırlar. Son yıllardaki iklim değişimlerinin genel sebebi aerosoller ve hızla artan sera gazlan konsantrasyonu olarak tahmin edilse de, hala iklim değişimi üzerinde etken olan birçok faktör vardır. Bu çalışmada, iklim değişimi üzerinde etken olan faktörler, değişimlerin sebepleri ve bu değişimlerde güneşin rolü araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonunda özellikle 1967 öncesi dönemde iklim değişiminde güneş aktivite değişimlerinin baskın role sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada, sırasıyla NCDC'dan (National Climatic Data Center) ve NGDC'dan (National Geopysical Data Center) alınan aylık ortalama sıcaklık ve yıllık kalsiyum plaj alanları verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan sıcaklık verileri 30-60 derece enlem kuşağı ve tüm boylamlar arasına dağılmıştır. Böylece 29 ülkeye ait toplam 1332 istasyonun verisi kullanılmıştır. NCDC'dan alınan aylık ortalama sıcaklık verilerinden yıllık ortalama sıcaklık verileri elde edilmiştir. Elde edilen yıllık ortalama ve mevsimlik sıcaklık verilerinin değişim miktarları ve yönleri tespit edilmiştir. Kalsiyum plaj alanları ve sıcaklık verilerinin periyodisitelerini belirlemek için Fourier Periyot Analiz tekniği uygulanmıştır. Uygulanan analizler sonucunda iki veri setinin de özellikle 1940-1967 yıllan aralığında benzer periyodisitelere sahip olduğu bulunmuştur. Bu tarihten sonra (1967-1984) incelenen kuşak için iki veri seti arasında mevcut bir ilişki bulunamamıştır. Bunun muhtemel sebebi 1967'den sonra diğer faktörlerin güneşten daha baskın etkiye sahip olmasıdır. Buna ilaveten 1964-1990 yıllan arası dönem için Türkiye sıcaklık verileri incelenmiştir. Türkiye için de mevsimlik ve yıllık sıcaklık değişimleri hesaplanmış ve değişimlerin yönü tespit edilmiştir. Aynı analizler Türkiye verilerine uygulanmış ve iki veri seti arasında tüm zaman aralığı için oldukça iyi bir uyum olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF THE SOLAR ACTIVITY ON THE EARTH CLIMATE The climate change is a seriously problem in global and local scale especially last 30 years. Like Canada and New Zeland countries have spent much money and effort to learn reasons of the changes and to find a solution to the problem. Although the generally reason of the climate change have been estimated to increase in the aerosols and greenhouse gases in the last years, still there are a lot of factor which they have affect on climate change. In this study, the factors, which they have affect on climate change, reason of the changes and the role of the sun in these changes have been investigated. In the result of the investigations have found that the sun activity change have dominate role on the climate change especially for the before 1967. In this study, average monthly temperature and yearly calcium plage areas data for the 1940-1984 years, which were taken from the NCDC (National Climatic Data Center) and the NGDC (National Geophysical Data Center) respectively, have been used. Used temperature data in this study have been distributed in a belt between 30-60 degree northern latitude and all longitude. Thus, total 1332 stations data have been used belong to 29 country. The yearly mean temperature data were obtained from NCDC monthly mean temperature data. The amount and direction of the obtained yearly mean and seasonal temperature changes have been calculated. To determine periodicity of the calcium plage areas and temperature data sets Fourier Peryot Analysis tecnique has been applied. Results of the analysis have been showed that each of two data sets have the same periodicity, especially between in 1940-1967 years. After this date (1967-1984) there were not any correlation between two data sets for investigated belt. The possible reason of this is other factors, which are more dominate than the sun's effect after 1967. In addition all of these, Turkey temperature data have been investigated for 1964-1990 years. For Turkey temperature data set, the amount of the yearly mean temperature and seasonal temperature changes, and the directions are also investigated. Fourier Analysis tecnique has applied to the Turkey temperature data and showed that two data set have strong correlation for used all time interval.