Portfolio selection and return performance: An application of the Black-Litterman method in The Istanbul Stock Exchange
Portföy seçimi ve getiri performansı: Black-Litterman metodunun İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerinde uygulanması
  1. Tez No: 304908
  2. Yazar: MEHMET BURAK BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Black-Litterman metodu incelenmiş, ve nicel görüşler ile Black-Litterman modeli kullanılarak Türkiye Hisse Senedi Piyasası üzerinde ampirik bir uygulama yapılmıştır. Yatırımcı görüşlerini oluşturmak için nicel bir model olan AR(1) modeli seçilmiştir. CAPM'den elde edilen beklenen getiriler AR(1) modeli tarafından tahmin edilen beklenen getiriler ile harmanlanmıştır. Elde edilen Black-Litterman portföyünün performansı pazar portföyünün performansı ile karşılaştırılmıştır. AR(1) modelinden gelen görüşler ile oluşturulmuş Black-Litterman portföyünün Pazar portföyünden daha iyi sonuçlar vermediği görülmüştür. Buna rağmen, iki strateji arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Black-Litterman method is examined, and an emprical study is conducted for Turkish Stock Market, using Black-Litterman method with quantitative views. As the quantitative model, AR(1) model is selected to generate the investor views. Expected returns implied by the Capital Asset Pricing Model (CAPM) is blended with the expected returns forecasted by AR(1) model. The performance of the resulting Black-Litterman portfolio is compared with the performance of the market portfolio. It is found that the Black-Litterman portfolio, with views coming from AR(1) model, does not perform better than the market portfolio. However, the difference between the two strategies is not found to be statistically significant.