Synthesis and characterization of polypropylene based ion-exchange resin
Polipropilen bazlı iyon değiştirici reçine sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 304935
  2. Yazar: SAFİYE TUBA ECEVİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ARAS, PROF. DR. TEOMAN TİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Difüzyon diyalizi, elektro diyaliz, elektroliz ve yakıt hücreleri gibi çeşitli ayırma ve kimyasal amaçlarda kullanılabilen iyon değişimli reçinelerinin sentezlenmesi kayda değer bir ilgiye sahiptir. Bütün bu uygulamalar için iyonik grupların etkileşimleri ve sonuçlanan morfolojiler benzersiz özelliklerin yapılandırılmasında önemlidir. Bu malzemelerin mikro yapılarının anlaşılması için birçok kayda değer araştırma yapılmış ve devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı iyonik fonksiyonel gruplara sahip polipropilen (PP) bazlı reçineler sentezlemek ve bunların iyon değişimi özelliklerinin araştırılmasıdır.Bu çalışmanın ilk kısmında maleik anhidritin (MA) polipropilene aşı polimerizasyonu gerçekleştirilerek polipropilenin fonksiyonelleştirilmesi sağlandı ve elde edilen örnekler için ATR ile karakterize edildi. Aşı polimerizasyonu sırasında ortama eklenen maleik anhidrit ve radikal miktarının sentezlenen MA-g-PP örneklerindeki maleik anhidrit derecesine olan etkisi gösterildi.İkinci kısımda, MA-g-PP örnekleri Na+, K+, Mg2+ ve Ca2+ iyonları ile nötralize edilmiş ve nötralize edilen bu örneklerin peroksit kullanarak çapraz bağlanmaları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen reçinler ATR ve SEM-EDX ile karakterize edilmiştir.Çalışmanın son kısmında ise sentezlenen reçinelerin iyon değiştirici özellikleri Co2+, Cd2+, Pb2+ ve Fe3+ iyonları için farklı pH ortamlarda araştırılmıştır. MA-g-PP örneklerinin metal tutma hızları, derişimin metal tutmadaki etkisi ve örneklerin rejenerasyonu da ayrıca araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthesis of ion-exchange resin which can be used in various separation and chemical purposes, such as diffusion dialysis, electro dialysis, electrolysis and fuel cells has of considerable interest. For all these applications, the interactions of the ionic groups and the resulted morphologies are critical for establishing the unique properties. Considerable researches have been continued to understand the microstructure of these materials. The aim of this study is to synthesize polypropylene (PP) based ion exchange resins and to investigate their ion-exchange properties.In the first part of this study polypropylene was functionalized by grafting maleic anhydride onto the polypropylene and the product was characterized by ATR. The effect of maleic anhydride introduced to the grafting medium and the effect of the radical initiator on the maleic anhydride content of the MA-g-PP samples were investigated.In the second part, neutralization of the MA-g-PP samples with Na+, K+, Mg2+ and Ca2+ ions and peroxide cross-linking of neutralized MA-g-PP samples were performed. Characterization of the neutralized MA-g-PP samples were performed by ATR and SEM-EDX.In the last part of the study, ion exchange properties of MA-g-PP resins towards Cu2+, Co2+, Cd2+, Pb2+ and Fe3+ ions at different pHs were investigated by batch equilibrium method. Rate of metal uptake, concentration effect on the metal uptake and regeneration of the MA-g-PP samples were also examined.