Composition-property relationship of PCL based polyurethanes
PCL esaslı poliüretanların kompozisyon-özellik ilişkisi
  1. Tez No: 304936
  2. Yazar: AYSUN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Poliüretanların (PU) kimyasal çeşitliliğine bağlı olarak mekanik esnekliği gibiarzu edilen özellikleri, bu polimerleri biyomedikal cihazların geliştirilmesindecazip hale getirmiştir. Bu çalışmada, çeşitli segmentli poliüretanlarpolikaprolakton (PCL) diol veya triol, hekzametilen diizosiyanatın (HDI) fazlasıile polimerizasyon reaksiyonuna sokularak farklı NCO/OH oranlarındasentezlenmiş ve bileşenlerin poliüretan filmlerin özellikleri üstündeki etkisiincelenmiştir. İlk olarak, izosiyanatla sonlanan önpolimerler tek adımpolimerizasyonu ile sentezlenmiş ve sonra önpolimerler kür edilerek çapraz bağlıPU'lar elde edilmiştir. Elde edilen polimerlerin biyouyumluluğunu vehidrofilikliğini arttırmak amacıyla önpolimere kür edilmeden önce heparineklenmiştir. HDI fazlasının çapraz bağlayıcı olarak, sert-sert segmentler veya sert-yumuşak segmentler arası H-bağ oluşum derecesine etkisi Fourier dönüşümlü-hafifletilmiştoplam yansıtma kızılötesi spektroskopisi (FTIR-ATR) ileincelenmiştir. Ayrıca HDI miktarının poliüretanların kimyasal, fiziksel vemekanik özellikleri üzerine etkisi, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), X-ışını kırınımı spektroskopisi (XRD), dinamik mekanik analiz cihazı (DMA),mekanik test cihazı ve goniometre kullanılarak incelenmiştir. FTIR-ATR, DSC veDMA analizleri, triol kullanımının daha iyi bir ağ oluşmasına ve sert segmentlerinyumuşak segment yapısı içerisinde homojen dağılmasına neden olduğunugöstermiştir. Polimer yapısına heparin eklenmesiyle daha hidrofilik filmleroluşmuştur (su temas açısı 80 ? 'den 60 ? 'a düşmüştür). Poliüretanlar çözücü,başlatıcı, katalizör veya zincir uzatıcı olmadan PCL ve HDI kullanılarak, başarılıbir şekilde sentezlenmiştir ve bu tür sentez, polimerlerin biyouyumluluğunu vebiyomedikal uygulamalarda kullanım potansiyelini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The desirable properties of polyurethanes (PUs) such as mechanical flexibilityassociated with chemical versatility make these polymers attractive in thedevelopment of biomedical devices. In this study, various segmentedpolyurethanes were synthesized through polymerization reactions betweenpolycaprolactone (PCL) diol or triol and excess hexamethylene diisocyanate(HDI) with varying NCO/OH ratios and the effect of composition on theproperties of the resultant polyurethane films were examined. Initially, isocyanateterminated prepolymers were synthesized through one-shot polymerization, andthen these prepolymers were cured by introducing crosslinkages into the structureand thus PUs were obtained. In order to enhance biocompatibility andhydrophilicity of the resulting polymers, heparin was added into the prepolymer beforethe curing process. The influence of excess HDI as a crosslinker on thedegree of H-bond formation between hard-hard segments or hard-soft segmentswas examined by using Fourier transform infrared-Attenuated total reflectancespectroscopy (FTIR-ATR). Also the effects of HDI content on the chemical,physical and mechanical properties of the polyurethanes were examined withdifferential scanning calorimetry (DSC), X-Ray diffraction spectroscopy (XRD),dynamic mechanical analyzer (DMA), mechanical tester and goniometer. FTIR-ATR, DSC and DMA analyses showed that use of triol resulted in better networkformation and homogenous distribution of hard segments within soft segmentmatrix. Incorporation of heparin into the polymer matrix produced morehydrophilic films (water contact angle reduced from 80 ? to 60 ? ). Polyurethanesfrom PCL and HDI in the absence of any solvent, initiator, catalyst or chainextender were successfully synthesized and this kind of synthesis enhancedbiocompatibility and increased the potential of polymers for use in biomedicalapplications.