Structural analysis of a jet trainer cockpit
Bir jet eğitim uçağı kokpitinin yapısal analizleri
  1. Tez No: 305002
  2. Yazar: MUHİTTİN NAMİ ALTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, bir jet eğitim uçağı kokpitinin yapısal analizlerini ve yer basınçlandırma test sonuçları ile korelasyonu çalışmalarını sunmaktadır. Ulaşılmak istenen nihai amaca yönelik, ilk olarak bütünleşik gövde yapısının karmaşık bir yük türü olan kabin basıncı yükü altında davranışı incelenmiştir. Sonra, gövdenin kokpite ait bölgesi MSC/PATRAN® ve MSC/NASTRAN® ticari sonlu elemanlar yazılımları kullanılarak modellenmiştir. Kokpite ait bu sonlu elemanlar modeli yer basınçlandırma test verileri incelenerek geliştirilmiş ve sonlu elemanlar analizleri ile test sonuçları arasında iyi bir korelasyon sağlanmasıyla da son halini almıştır. Bu çalışma ile ayrıca kokpit modelinin elde edilmiliş bu son halinin ileriki çalışmalara güvenilir bir referans teşkil edeceği de ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents structural analysis of a cockpit of a jet trainer type aircraft and the correlation studies performed by using ground pressurisation test results. For this purpose, first the response of the complex integrated fuselage structure is investigated under the complex type cabin pressure load. Then, cockpit part of the fuselage structure is modelled using commercial finite element software MSC/PATRAN® and MSC/NASTRAN®. The finite element model (FEM) of the cockpit structure is improved by the examination of the ground pressurisation test data and is finalised after achieving a good correlation between the finite element analysis (FEA) and the test results. This final form of the FEM of the cockpit structure serving as a benchmark is proved to be reliable for any future modifications.