Cholesterol biosensors based on polymer networks of chitosan/alginic acid and chitosan/p(toluenesulfonicacid)
Chitosan/alginik asit ve chitosan/p(toluenesulfonikasit) ile elde edilen polimer ağlarının kolesterol oksidaz biyosensörü olarak kullanılması
  1. Tez No: 305003
  2. Yazar: ELİF YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada chitosan farklı stokiometrik oranlarda alginik asit (AA) ve p(toluenesulfonikasit) (PTSA) ile karıştırılarak iki yeni polimer ağı sentezlendi. FT-IR spektroskopisi sonuçları ile chitosanın AA ve PTSA tarafından protonlandığı, ısısal ağırlık ölçüm analizi (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile polimer ağlarının ısısal dayanıklılığı ve elemental analiz (EA) ile polimer ağlarının kimyasal içerikleri karakterize edildi. Bu ağlara kolesterol oksidaz enzimi tutuklanarak enzim tutuklanmış polimer ağları (EEPN) elde edildi ve enzim tutuklaması işlemine uygunlukları gözlemlendi.Farklı iki ağda tutuklanmış kolesterol oksidaz enziminin maksimum reaksiyon hızı (Vmax) ve Michaelis-Menten sabiti (Km) ayrı ayrı hesaplandı. Ayrıca, uygun sıcaklık ve pH değerleri, kararlılığı, raf ömrü ve proton iletkenlikleri yine iki farklı ağ için tayin edildi.
Özet (Çeviri)
By mixing different stoichiometric ratios of chitosan with alginic acid (AA) and chitosan with p(toluenesulfonicacid) (PTSA), two new polymer networks were prepared. FT-IR spectroscopy results show the protonation of chitosan by AA and PTSA. Elemental analysis (EA) results show the composition of the networks. Thermal gravimetry analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) results were used to characterize the thermal stability of the networks. Then, cholesterol oxidase (ChOx) enzyme were immobilized in these networks and checked for potential use of these enzyme entrapped polymer networks (EEPN) for enzyme immobilization.Additionally, the maximum reaction rate (Vmax) and Michaelis-Menten constant (Km) were evaluated for immobilized ChOx in these two polymer networks. Also, temperature and pH optimization, operational stability, shelf-life and the proton conductivity of these networks were investigated.