Synthesis of Poly(dl-lactic-co-glycolic acid) coated magnetic nanoparticles for anti-cancer drug delivery
Anti-kanser ilaç taşınmasına yönelik Poli(dl-laktik-ko-glikolik asit) kaplı manyetik nanoparçacıkların sentezlenmesi
- Tez No: 305006
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde kanser kemoterapisinin en önemli sorunlarından biri, kullanılan anti-kanser ilaçlarının kanserli hücreyi ayırt edici özelliğe sahip olmamaları ve yan etki olarak sağlıklı hücrelerin üzerinde de toksik etki göstermeleridir. Bu problemlere çözüm bulmak amacı ile kontrollü ilaç salım sistemleri üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Nanoboyuttaki kontrollü ilaç taşıma sistemleri tümör hedeflenmesine olanak sağlamıştır. Nanotaşıyıcılar arasından, biyouyumlu polimer kaplı süperparamanyetik nanoparçacıklar dışardan uygulanan manyetik alan ile istenilen bölgeye hedeflenebilme özelliklerine sahiptirler. Bu sayede ilaç hedeflenen bölgeye güvenli bir şekilde taşınabilmektedir.Bu çalışmanın amacı poli(dl-laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) kaplı manyetik nanoparçacıkların sentezlenmesi ve onlara anti-kanser ilaç, doksorubisininyüklenmesidir. Sentezlenen manyetit (Fe3O4) demiroksit parçacıkları manyetik çekirdek olarak kullanılmış ve yüzeyi oleik asit ile kaplanmıştır. Oleik asit ile kaplı manyetik nanoparçacıklar (OA-MNP), PLGA içerisine hapsedilmiştir. Farklı demir/polimer oranlarının polimerin demir bağlama kapasitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Doksorubisin yüklü polimer kaplı manyetik nanoparçacıklar (DOX-PLGA-MNP) hazırlanmıştır. Elde edilen nanoparçacıkların karakterizasyonu yapıldıktan sonra, MCF-7 hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkileri incelenmiştir.PLGA kaplı manyetik nanoparçacıklar (PLGA-MNP) istenilen boyut ve süperparamanyetik özelliklere sahiptirler. Farklı OA-MNP/PLGA oranları içerisinde en yüksek demir bağlama kapasitesi 1:8 oranı ile % 63 olarak bulunmuştur. Sitotoksisite çalışmalarında, 2-250 µg ml-1 derişim aralığında PLGA-MNP'lerin hücreler üzerinde önemli bir toksik etkisinin olmadığı gözlenmiştir. İlaç yüklenmemiş PLGA-MNP'lerle karşılaştırıldığında, DOX-PLGA-MNP'lerin MCF-7 hücreleri üzerinde ciddi toksik etkiye sahip oldukları görülmüştür.Elde edilen sonuçlar, manyetik nanoparçacıkların istenilen boyut ve süperparamanyetik özellikte olduklarını ve hücreler üzerinde ciddi toksik etkilerinin olmadığını göstermiştir. Bu özellikleri ile ilaç hedefleme çalışmalarında kullanılabilirler. İlaçla yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar ileride yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of current cancer chemotherapy is the lack of selectivity of anti-cancer drugs to tumor cells which leads to systemic toxicity and adverse side effects. In order to overcome these limitations, researches on controlled drug delivery systems have gained much attention. Nanoscale based drug delivery systems provide tumor targeting. Among many types of nanocarriers, superparamagnetic nanoparticles with their biocompatible polymer coatings can be targeted to an intented site by an external magnetic field. Thus, the drug can be carried to the targeted site safely.The aim of this study is to prepare poly(dl-lactic-co-glycolic acid) (PLGA) coated magnetic nanoparticles and load anti-cancer drug, doxorubicin to them. For this purpose, magnetite (Fe3O4) iron oxide nanoparticles were synthesized as a magnetic core material (MNP) and then coated with oleic acid. Oleic acid coated MNP (OA-MNP) was encapsulated into PLGA. Effects of different OA-MNP/PLGA ratios on magnetite entrapment efficiency were investigated. Doxorubicin loaded magnetic polymeric nanoparticles (DOX-PLGA-MNP) were prepared. After the characterization of prepared nanoparticles, their cytotoxic effects on MCF-7 cell line were studied.PLGA coated magnetic nanoparticles (PLGA-MNP) had a proper size and superparamagnetic character. The highest magnetite entrapment efficiency of PLGA-MNP was estimated as 63 % at 1:8 ratio. Cytotoxicity studies of PLGA-MNP did not indicate any notable cell death between the concentration ranges of 2 and 250 µg ml-1. It was observed that DOX-PLGA-MNP showed significant cytotoxicity on MCF-7 cells compared to PLGA-MNP.The results showed that prepared nanoparticles have desired size and superparamagnetic characteristics without serious toxic effects on cells. These nanoparticles may be suitable for targeted drug delivery applications. The findings obtained from drug studies may contribute to further work.