Effects of granulated blast furnace slag, trass and limestone fineness on the properties of blended cements
Yüksek fırın cürufu, tras ve kalker inceliğinin katkılı çimentoların özelliklerine olan etkisi
  1. Tez No: 305005
  2. Yazar: TUĞHAN DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı mineral katkıların değişik inceliklerde katkılı çimentoların kızdırma kaybı, hidratasyon ısısı, mekanik, fiziksel ve kimyasal özelliklerine olan etkilerini belirlemektir. Bu amaçla, Portland çimentosu klinkeri %6, %25, %35 oranında sırası ile granüle yüksek fırın cürufu (GBFS), doğal puzolan (NP) ve kalker (L) ile ikame edilmiştir. Söz konusu çimentolar cüruf ve tras karışımları için 3000, 5000, 6000 cm2/gr inceliğe; kalkerli karışımlar için ise 3000, 4000 ve 4500 cm2/gr inceliğe hem ayrı hem de beraber öğütme yöntemi ile öğütülmüştür. Yukarıda bahsigeçen bütün çimento tipleri belirtilen inceliğe gelinceye kadar hem birlikte hem de ayrı ayrı öğütülmüşlerdir. Dolayısıyla, toplam 57 adet çimento üretilmiştir. Üretilen katkılı çimentoların hepsi kimyasal, fiziksel, mekanik analizler ile hidratasyon ısısı ve kızdırma kaybı analizlerine tabi tutulmuşlardır. Çimentoların kimyasal analizlerine ek olarak; çimentoların 45 mikron altı ve üstü ayrı ayrı analiz edilmiş, reaktif kısım olarak bilinen 45 mikron altı kompozisyonun miktarı belirlenmiştir.Sonuç olarak, katkılı çimento bileşenlerinin öğütülebilirlik özelliklerindeki farklılıkların katkılı çimento özelliklerini etkilediği belirlenmiştir. Çimento yüzey alanının artması ile katkılı çimentoların basınç dayanımı ve hidratasyon ısısı artmakta ancak, uzun dönemde kızdırma kaybı parametrelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmanın sonuçları daha ince öğütülen çimentoların uzun dönemde daha yüksek kızdırma kaybı değerlerine sahip olduklarını ve nem tutmaya daha meyilli oluklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effects of the fineness of different mineral additives on loss on ignition, heat of hydration, physical, mechanical and chemical properties of blended cements. For that purpose, portland cement clinker was replaced with granulated blast furnace slag (GBFS), natural pozzolan (NP) and limestone (L) at 6%, 20% and 35% replacement levels. Blended cements containing GBFS and NP were ground to a fineness of 3000, 5000 and 6000 cm2/g. Cements containing L were ground to 3000 cm2/g, 4000 cm2/g and 4500 cm2/g. All of the blended cement types mentioned above were both interground and separately ground to the specified fineness levels. Therefore, a total of 57 different cements were produced. Loss on ignition, heat of hydration, chemical, mechanical and physical analyses were performed on the produced cements. Moreover, the chemical analyses of the cements were obtained for cement particles finer (-45µm) and coarser (+45µm) than 45 µm in order to determine the ingredients of -45 µm, which is known to be more reactive.As a result it was shown that the grindability differences of the cement ingredients affect the properties of blended cements. An increase in the specific surface area increases both the compressive strength and heat of hydration values and adversely affects the loss on ignition values. The results also showed that if the cement particles were ground finer, it was more prone to moisture which resulted in higher loss on ignition values after longer periods.