Evaluating the economic benefits of environmental improvements in Göcek Bay using choice experiment method
Göcek Körfezi?ndeki çevresel iyileştirmelerin ekonomik faydalarının tercih deneyi yöntemi ile belirlenmesi
- Tez No: 305010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen özel koruma alanlarından da biri olan Göcek Körfezi, artan deniz turizmi ve yetersiz kalan yasal uygulamalardan dolayı tehdit altındadır. Kirliliği azaltmak ve bölgeyi korumak için geniş çaplı önlemler planlanmaktadır. Sürdürülebilir bir kıyı yönetimi için teknik, sosyal, politik ve ekonomik araçların kullanılması gerekmektedir. Çevresel yatırımlar için, bu yatırımların parasal olarak tanımlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı karar mekanizmalarına yol göstermek için, Göcek körfezinin çevresel kalitesinin iyileştirilmesinde kullanılacak yönetim seçeneklerinin fayda ve malieyetlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, iyileştirilmiş su kalitesi ve yeniden belirlenmiş denizel ekosistem ile elde edilebilecek çevresel faydalar Tercih Deneyi Yöntemi ile belirlenmiştir. Veri analizi Çok Terimli Logit analizi ile yapılmıştır. Sonuçlar su kalitesindeki iyileştirmeler için yerel halkın ayda 18 TL, turistlerin ise tur başına 16.6 TL ödemeye istekli olduğunu göstermiştir. Deniz yaşamındaki iyileştirmeler için yerel halk ayda 14.8/TL tursitler ise tur başına 11.2 TL ödemeye isteklidir. Bu paydaşlardan elde edilebilecek değer 751,140 TL/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu miktar, yatırımların kendilerini 21 yıl içerisinde amorti etmelerine olanak sağlamaktadır. Bu çalışma ile elde edilen sonuçların yeni yasalara ve Göcek'in bozulan denizel çevresi için alınacak önlemler için yol açacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Being one of the specially protected areas declared by General Directorate of Natural Assets Protection, Göcek Bay is threatened by increasing boat tourism and insufficient legal practices. Large scale measures are being planned for decreasing the pollution and protecting the region. For a sustainable coastal management, technical, social, political and economic tools are needed to be used. For environmental investments, it is necessary that they should be identified in monetary terms. The aim of this study is to determine the benefits and costs of the management alternatives to improve environmental quality in Göcek Bay to aid decision makers. In the study, the environmental benefits that can be obtained with improved water quality and restated marine ecosystem was calculated using the Choice Experiment Method. Data analyses are made using Multinomial Logit analysis. The results showed that, for improvements in water quality local residents are willing to pay 18 TL/month and tourists are willing to pay 16.6 TL/tour. For improvements in marine life local residents are willing to pay 14.8 TL/month and tourists are willing to pay 11.2 TL/tour. The total value that can be obtained from these stakeholders is calculated as 751,140 TL/year. This amount enables the investments to amortize themselves in 21 years. With this study, it has been seen that the obtained results will pave the way for new policies and measures against the deterioration of the marine environment of Göcek.