Transforming mission space models to executable simulation models
Görev uzayı modellerini koşturulabilir simülasyon modellerine dönüştürme
  1. Tez No: 305061
  2. Yazar: GÜRKAN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez Sahra Topçuluğu Görev Uzayı Kavramsal Modelleri'nin (ACM) Yüksek Seviye Mimarisi (HLA) Federasyon Mimari Modelleri'ne (FAM), onun da koşturulabilir dağıtık simülasyon koduna iki kademeli otomatik dönüşümünü sunmaktadır. Bu tezin seyrinde izlenen yaklaşım Model Güdümlü Mühendislik (MDE) felsefesiyle örtüşmektedir. ACM ve FAM'ların her ikisi de, sırası ile, metamodelleri olan ACMM ve FAMM ile uyumludurlar. ACMM, Canlı Sıralama Çizelgelerine (LSCs) dayanan bir davranış bileşeni ile, UML sınıf diyagramlarına dayanan bir veri bileşeninden oluşmaktadır. ACMM kullanılarak, model dönüşüm örnek çalışması için kaynak model teşkil eden, Tanzim Sonrası Tesir Atışı (AdjFFE) görevi de kurgulanmıştır. Metamodel seviyesi çizge örüntüleri üzerinden tanımlanan ACM'den FAM'a dönüşüm, GReAT adı verilen araç ile gerçekleştirilmiştir. FAM'dan kod üretilmesi, Java/AspectJ kodu üreten bir model yorumlayıcısı kullanılarak başarılmıştır. Üretilen kod daha sonra bir HLA Koşma-Zamanı Altyapısı (RTI) üzerinde çalıştırılabilmektedir. Kavramsal modellemeye olgunlaşmış bir dönüşüm yaklaşımı getirmek bu çalışmanın ayırt edici bir özelliğidir. Bu tez, askeri görevlerin, iletişim yönü ön plana alınarak betimlenmesiyle ilgili olarak, çizelge notasyonlarını görev uzayı modelleme camiasının dikkatine sunmayı da hedeflemektedir. Elde edilen tecrübe ile, metamodel tabanlı herhangi bir kavramsal modelden FAM'a genel bir dönüştürücü için bir takım prensipler ve rehberler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a two step automatic transformation of Field Artillery Mission Space Conceptual Models (ACMs) into High Level Architecture (HLA) Federation Architecture Models (FAMs) into executable distributed simulation code. The approach followed in the course of this thesis adheres to the Model-Driven Engineering (MDE) philosophy. Both ACMs and FAMs are formally defined conforming to their metamodels, ACMM and FAMM, respectively. ACMM is comprised of a behavioral component, based on Live Sequence Charts (LSCs), and a data component based on UML class diagrams. Using ACMM, the Adjustment Followed by Fire For Effect (AdjFFE) mission, which serves as the source model for the model transformation case study, is constructed. The ACM to FAM transformation, which is defined over metamodel-level graph patterns, is carried out with the Graph Rewriting and Transformation (GReAT) tool. Code generation from a FAM is accomplished by employing a model interpreter that produces Java/AspectJ code. The resulting code can then be executed on an HLA Run-Time Infrastructure (RTI). Bringing a fully fledged transformation approach to conceptual modeling is a distinguishing feature of this thesis. This thesis also aims to bring the chart notations to the attention of the mission space modeling community regarding the description of military tasks, particularly their communication aspect. With the experience gained, a set of principles and guidelines for a generic transformer from any metamodel-based conceptual model to FAM is offered.