The effect of inorganic composites on the thermal degradation of polymethylmetacrylate (PMMA)
İnorganik kompozitlerin polimetilmetakrilat?ın ısıl degradasyonu üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 305060
  2. Yazar: MERYEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KAYRAN, PROF. DR. JALE HACALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Metal bağlanmış nano yapılı metalik polimer kompozitler üstün karakteristik özellikleri nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir. Polimetilmetakrilat kolay işlenebilir olması nedeniyle en çok kullanılan polimerlerden biridir. Bu çalışmada, insitu ve exsitu methoduyla hazırlanan,modifiye edilmiş TiO2 nano parçacıkları, PMMA'nın ısıl kararlılığını artırmak için PMMA içerisine gömülmüştür ve TiO2 nano parçacıklarının PMMA'nın ısıl karakterine olan etkisi direk piroliz kütle spektrometrisiyle incelenmiştir.Sol gel (insitu) metoduyla, TiO2/SiO2 nano parçacıkları, titanium(IV) tetraisopropoxide, TTIP ve silan bağlayıcı (3-(3-methoxysilyl)methylmetacrylate MSMA) etanol içerisinde karıştırılarak sentezlenmiştir. Exsitu metotda, toz halindeki TiO2 direk olarak silan bağlayıcı ile karıştırılmıştır. TiO2/SiO2 nano parçacıkları, exsitu ve insitu TiO2/SiO2/PMMA nanokompozitleri oluşturacak şekilde, direk karıştırma yöntemiyle PMMA içerisine gömülmüştür. Sentezlenen TiO2/SiO2/PMMA nanokompozitler TEM, ATR-FT-IR spektroskopi teknikleri ile karakterize edilmiştir ve piroliz kütle spektroskopisi ile tepkime mekanizmaları ve ısıl karakterleri incelenmiştir.TEM görüntüleri TiO2/SiO2 nano parçacıklarının ve TiO2/SiO2/PMMA nano kompozitlerin oluşumunu doğrulamıştır. TiO2/SiO2/PMMA nano kompozitlerin ortalama parçacık boyutu 25 nm, TiO2/SiO2 nano parçacıklarının ortalama boyutu ise 6 nm olarak saptanmıştır. Nano parçacıklardaki boyut artışı, TiO2/SiO2 nano parçacıklarının PMMA içerisine katıldığını göstermektedir.5% TiO2/SiO2/PMMA nano kompozitlerinin ATR-FT-IR spektrumu TiO2/SiO2 nano parçacıklarının oluşumunu açık bir şekilde göstermiştir.Piroliz kütle spekrometri analizi, TiO2/SiO2 nano parçacıklarının PMMA içerisine katılmasının sadece düşük kütle yüzdeli insitu TiO2/SiO2/PMMA nano kompozitleri için ısıl kararlılıkta artış gösterdiğini açığa çıkarmıştır. Yüksek kütle yüzdeli olanlarda ısıl kararlılıkta azalma saptanmıştır. Öte yandan, exsitu TiO2/SiO2/PMMA durumunda beklenenin aksine, ısıl kararlılıkta azalma saptanmıştır. Isıl kararlılıktaki bu azalma, silan gruplarının ısıl bozulması sırasında metakrilik asit açığa çıkarmasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Metal coordinated polymer nanocomposites have gained great attention due to theirsuperior characteristics. Polymethylmethacyrlate (PMMA) is the most commonlyused polymer since it is easily processed. In this study, modified TiO2 nanoparticlesprepared by insitu and exsitu methods were embedded into PMMA in order toimprove its thermal stability and the effects of TiO2 nanoparticles on thermal characteristics of PMMA were investigated by direct pyrolysis mass spectrometry.The insitu method which is a sol gel method, TiO2/SiO2 nanoparticles were synthesized by mixing titanium(IV) tetraisopropoxide, TTIP, with silane coupling agent, 3-(3-methoxysilyl)methylmetacrylate, MSMA in absolute ethanol. In exsitu method, TiO2 powder was directly mixed with silane coupling reagent. TiO2/SiO2 nanoparticles were embedded into the PMMA by direct mixing resulting in exsituand insitu TiO2/SiO2/PMMA nanocomposites. The synthesized TiO2/SiO2/PMMAnanocomposites were characterized by TEM, ATR-FT-IR and analyzed for theinvestigation of their reaction mechanism and thermal characteristics by pyrolysismass spectroscopy.TEM images confirmed the formation of TiO2/SiO2 nanoparticles and TiO2/SiO2/PMMA nanocomposites and indicated that the average particle size of TiO2/SiO2 nanoparticles was around 6 nm whereas average particle size of SiO2/TiO2/PMMA nanocomposites were around 25 nm. The increase in the size of nanoparticles is associated with incorporation of TiO2/SiO2 nanoparticles into PMMA matrix.ATR-FTIR spectrum of 5% TiO2/SiO2/PMMA nanocomposites showed the formation of TiO2/SiO2 nanopartciles clearly.Pyrolysis mass spectrometry analysis revealed that incorporation of TiO2/SiO2 nano-particles into PMMA resulted in higher thermal stability only for low weight percentageinsitu TiO2/SiO2/PMMA. At high weight percentages a decrease in thermal stabilitywas detected. On the other hand, in case of exsitu TiO2/SiO2/PMMA, contrary to ourexpectations a decrease in thermal stability was detected. The decrease in thermalstability was attributed to evolution of methacrylic acid during thermal degradation ofsilane groups.