Query interface and query language for domain specific web service discovery system
Alana özgü web servis keşif sistemi için sorgulama arayüzü ve sorgulama dili
- Tez No: 305066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Web servis teknolojisinin gelişmesi ve kullanımının artmasıyla birlikte yayınlanan web servisler arasından istenilen yetenek ve kalitede servislerin bulunması problemi ortaya çıkmıştır. UDDI (Universal Description Discovery and Integration) gibi servis depoları sadece sözdizimsel aramayı desteklemektedir. Ayrıca servislerin kalite puanı bilgileri de bu gibi depolarda sorgulanamamaktadır. Bu çalışmada, web servislerin hem sözdizimsel hem de anlamsal olarak sorgulanabilmesini, ayrıca arama sırasında servis kalite puanı gibi kriterlerin belirtilebilmesini sağlayan bir web servis sorgulama dili ve sorgulama arayüzü geliştirmeyi amaçladık. Sunulan çalışma, DSWSD-S (Domain Specific Web Service Discovery with Semantics) adlı alana özgü web servis keşif sisteminin bir alt parçasıdır. Geliştirilen sorgulama dili ve kullanıcı arayüzü bu tezde detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the number of the published web services increase, discovery of the web services with the desired functionality and quality is becoming a challenging process. Selecting the appropriate web services among the ones that offer the same functionality is also a challenging task. The web service repositories like UDDI (Universal Description Discovery and Integration) support only the syntactic searchs. Quality of service parameters for the published web services can not be queried over these repositories. We have proposed a query language that aims to overcome these problems. It enables its users to query the web services both syntactically and semantically. We also allow the users to specify the quality of service criteria which the desired web services should satisfy. We have developed a graphical query interface to assist the users in query sentence formulation process. The proposed work is developed as a sub- module of the Domain Specific Web Service Discovery with Semantics (DSWSD-S) System. Aforementioned query language and the query interface are explained in detail in this thesis.