Seventh grade students' attitudes toward mathematics in terms of cognitive, affective and behavioral components: A modeling study
Yedinci sınıf öğrencilerinin tutumun bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları bakımından matematiğe yönelik tutumları: Bir modelleme çalışması
  1. Tez No: 305065
  2. Yazar: ÖZGE GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın üç amacı vardır: (1) öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını, bu tutumu oluşturan bilişsel, duyuşsal ve davranışsal bileşenleri bakımından incelenmesi, (2) Öğrencilerin matematik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ile ilgili algıları, öğrencilerin matematik öğretmenlerinin ve ana babalarının onlara yönelik tutumları ve beklentileri ile ilgili algıları, öğrenciye ait bazı duyuşsal değişkenler ve matematiğe evde ayırdıkları zaman arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve (3) Öğrencilerin matematik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ile ilgili algıları, öğrencilerin matematik öğretmenlerinin ve ana babalarının onlara yönelik tutumları ve beklentileri ile ilgili algıları ile matematiğe yönelik tutumun üç boyutu arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan 19 farklı devlet okulunda öğrenim gören 1960 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışma 2009-2010 öğretim yılının güz döneminde gerçekleştirilmiştir.Varsayılan ilişkileri test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Ortaya çıkan ana bulgular: (1) Matematiğe yönelik tutum, bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olarak üç faktör ile açıklanmaktadır; (2) Öğrencilerin matematik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ile ilgili algıları, öğrencilerin matematik öğretmenlerinin ve ana babalarının onlara yönelik tutumları ve beklentileri ile ilgili algıları, onların matematiğin kullanışlılığı ve önemi hakkındaki düşüncelerini, matematik öğrenmede öz güvenlerini, matematiği sevmelerini, matematik kaygılarını, matematiğe yönelik davranışlarını ve matematiğe evde ayırdıkları zamanı istatistiksel ve anlamlı bir şekilde açıklamaktadır ve (3) Öğrencilerin matematik öğretmenlerinin öğretmenlik mesleği ile ilgili algıları, öğrencilerin matematik öğretmenlerinin ve ana babalarının onlara yönelik tutumları ve beklentileri ile ilgili algıları, matematiğe yönelik tutumun üç boyutunu istatistiksel ve anlamlı bir şekilde açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is threefold: (1) to examine students? attitudes toward mathematics in terms of cognitive, affective and behavioral components, (2) to examine the relationships among students? perceptions of their mathematics teacher?s teaching profession, their mathematics teacher?s and parents? attitudes toward and expectations from them as learners of mathematics, some affective variables students have and the time they spent on mathematics at home and (3) to examine the relationships between students? perceptions of their mathematics teacher?s teaching profession, their mathematics teacher?s and parents? attitudes toward and expectations from them as learners of mathematics and three components of attitude toward mathematics, namely, cognitive, affective and behavioral components. The subjects of the study consists of 1960 7th grade students enrolled in 19 different public elementary schools in Istanbul. The study was carried out during the fall semester of 2009-2010 academic year.Structural equation modeling techniques were used to test the hypothesized relationships. The significant level was set to 0.05.Major findings revealed that (1) Attitude toward mathematics is identified with the three factors namely, cognitive, affective and behavioral, (2) Students? perceptions of their mathematics teacher?s teaching profession, their mathematics teacher?s and parents? attitudes toward and expectations from them as learners of mathematics statistically and significantly explain their confidence in learning mathematics, beliefs about the usefulness and importance of mathematics, liking for mathematics, mathematics anxiety, behaviors toward mathematics and the time they spent on mathematics at home, and (3) Students? perceptions of their mathematics teacher?s teaching profession, their mathematics teacher?s and parents? attitudes toward and expectations from them as learners of mathematics statistically and significantly explain three components of attitude toward mathematics.