Physically interactive educational game design for children: Defining design principles
Çocuklar için fiziksel etkileşimli eğitsel oyun tasarımı: Tasarım prensiplerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 305094
  2. Yazar: YAVUZ İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Fiziksel etkileşimli oyunlar eğitim ortamlarında eğitsel materyal olarak kullanılabilecek potansiyele sahip ve yeni bir oyun türü olarak ortaya çıkmış oyunlardır. Fiziksel etkileşimli oyunlarda, çocuklar fiziksel ve bilişsel olarak aktif şekilde fare veya klavye kullanmaksızın vücut hareketlerini ya da seslerini kullanarak oyun ortamı ile etkileşime geçmekte ve kendilerine sunulan problemleri çözmektedirler. Çocukların oyun ortamı ile etkileşimini dikkate alarak oyundaki eğitsel içerik ve eğlence bölümleri doğru şekilde dengelenmesinin öneminden dolayı, fiziksel etkileşimli oyunların tasarımı kritik ve zor bir süreçtir.Bu çalışma çocuklar için fiziksel etkileşimli eğitsel oyunların tasarımı ve geliştirilmesi ile ilgili prensipleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada temel olarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bunun yanında, Reeves'in geliştirme araştırma modeli, tasarım temelli araştırma kapsamında kullanılmıştır.Matematik ve Beden Eğitimi konuları oyun ortamına birlikte entegre edilmiştir. Çalışma kapsamında toplamda dört adet fiziksel etkileşimli oyun tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Tasarım ve geliştirme süreçlerinde, alan uzmanları, konu uzmanları ve çocukların beklentileri, ihtiyaçları ve önerileri dikkate alınmıştır.Geliştirme aşamasında, 3 Matematik ve 2 Beden Eğitimi olmak üzere toplam 5 öğretmen ile konu uzmanı olarak görüşülmüştür. Tasarım aşamasında ayrıca, 5 erkek ve 5 bayan öğrenci katılmıştır. Uygulama aşamasında ise, pilot çalışmaya 17 erkek ve 13 bayan öğrenci olmak üzere toplam 30 öğrenci katılmıştır. Son çalışmaya ise, 27 erkek ve 23 bayan öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrenci katılmıştır.Bu çalışmada, kameranın fiziksel etkileşimli eğitsel oyunların doğru biçimde oynanabilmesi için temel belirleyici faktörlerden birisi olduğu belirlenmiştir. Bayan ve erkek öğrencilerin geliştirilen oyunlar ile ilgili farklı bakış açılarının olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel etkileşimli oyunlar ne kadar büyük kamera ekranına sahip olurlarsa, çocukların motivasyonlarını o derece arttırdıkları görülmüştür. Çalışmanın sonunda, fiziksel etkileşimli eğitsel oyunlara ilişkin tasarım prensipleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Physically Interactive Games (PIGs) have emerged as a new game genre and potential as an educational tool in classrooms. In PIGs, children are allowed to interact with game environment and solving problems by using their bodily movements and voices without using mouse or keyboard by being active physically and cognitively. Designing PIGs is critical and difficult process because it is vital that educational content and entertainment parts of a game should be balanced properly considering interaction between children and game environment.The current dissertation aims to explore principles of designing and developing physically interactive educational games for children. Mainly, qualitative data collection techniques were used in the study. Also, Reeves? Development Research Model was administered under the Design-Based Research.Both Mathematics and Physical Education subjects were integrated within the game environments. Totally four physically interactive games were designed and developed. During the design and development phases, field experts, subject-matter experts and children?s expectations, needs and recommendations were taken into account.During the development phase, 5 teachers with 3 Mathematics and 2 Physical Education teachers as subject matter experts participated to the study. Also, 10 children with 5 boys and 5 girls participated to the design phase. In the implementation phase, 30 children with 17 boys and 13 girls participated in Pilot Implementation and 50 children with 27 boys and 23 girls participated to the Final Implementation phase.The study revealed that camera screen was the main deterministic factor in order to play physically interactive educational games properly. Girls and boys had different considerations about the developed games. The bigger camera screen physically interactive games had, the higher motivation children had during gameplay. At the end of the study, design principles of physically interactive educational games were defined.