Study of beam-halo events in photon production in the CMS experiment
CMS deneyindeki foton üretiminde demet-hale olaylarının çalışılması
  1. Tez No: 305118
  2. Yazar: EDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Compact Muon Solenoid (CMS) deneyi, dünyanın en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (BHÇ ) yer almaktadır. Genel amaçlı CMS deneyi, Higgs bozonu araştırmaları da dahil olmak üzere geniş çapta fizik araştırmaları yapılmak üzere tasarlanmıştır. CMS deneyinde foton üretimi ölçümleri, Higgs'in iki fotona bozulumu, süpersimetri ve ekstra-boyutlar gibi birçok yeni fizik araştırmalarının kaçınılmaz arka planı olduğu için önemli bir yere sahiptir. Demet-hale kirliliği çalışmaları ise foton üretimi ölçümlerinin doğru yapılabilmesi için önemlidir. Bu tezde demet-hale kirliliğinin, fotonların zamanlamasını ve saçılım şeklini kullanarak belirlenip yok edilmesi için bir yöntem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Compact Muon Solenoid (CMS) Experiment operates at the Large Hadron Collider (LHC) which is the highest energy particle accelerator in the world. CMS is a general purpose detector designed to investigate a wide range of physics, including the search for the Higgs boson. The measurement of photon production in the CMS experiment is crucial since it represents an irreducible background for many new physics searches, such as decay of Higgs to two photon, supersymmetry and extra-dimensions. The study of beam halo contamination is important for the correct measurement of photon production. This thesis presents a way to identify and remove this contamination by using the timing and the shower shape of the photons.