Temperature estimation studies on infrared images using radiometric approaches
Kızılötesi imajlar üzerinde radyometrik yaklaşımlar ile sıcaklık kestirimi
  1. Tez No: 305119
  2. Yazar: YAĞMUR ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, sıcaklık tahmini yapabilmek amacıyla, temeli fiziksel ve radyometrik yaklaşımlara dayanan algoritmalar geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmalar öncelikle yapay bir imaj üzerinde denenmiş, ardından algoritmaların düzgün çalıştığını doğrulamak amacıyla, gerçek kızılötesi resimler üzerinde denenmiştir. Son olarak, sıcaklık tahminleri emisivite değerleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar referans bir kızılötesi kameradan elde edilen sonuçlar ile kıyaslanmıştır. Çalışma boyunca elde edilen tüm sonuçlar, hatalar tartışılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, temperature estimation algorithms based on physical and radiometric approaches are developed. Developed algorithms, firstly, tested on artificial images for different test cases. Following this, algorithms are tried out on real infrared images in order to verify that they are working properly. Finally, temperature estimations are done by including emissivity. Obtained results are compared to the temperature estimation results of a reference infrared camera. All the results and errors obtained during this study are presented and discussed.