Changing relationship between urban and rural: The observed features of new rurality in rural areas
Kent ve kır arasındaki değişen ilişkiler: Kırsal alanlarda yeni kırsallığın gözlemlenen özellikleri
- Tez No: 305130
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
1980 den bu yana, özellikle ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, pazarların küreselleşmesi, bilgi, fikir akışının kolaylaşması gibi yenilikler, kent ve kır arasındaki etkileşimin artmasına yardımcı olarak, kırın kente bazı özellikleri ile benzeme sürecinde önemli bir role sahip olmuştur. Sonuç olarak da, kır-kent arasındaki keskin farklılıklar dünya genelinde azalmaya yüz tutmuştur.Tezde, Yeni Kırsallık yaklaşımı ana teori olarak ele alınmıştır. Bu yaklaşım, kırsal alanların yeni özelliklerini açıklamaya çalışarak daha önce göz ardı edilmiş veya yeterli önem verilmemiş olan kırda meydana gelen değişimlere ilgiyi yöneltmiştir. Yeni Kırsallık, kırda değişmeye başlayan özellikleri; tarım-dışı aktiviteler, kadınların rolü, girişimcilik, iş bölümü, nüfus artışı olmak üzere beş ana başlık altında incelemiştir.Bu bağlamda, kır- kent arasında artan ilişkilerin, kırda değişen özellikler (Yeni Kırsallık yaklaşımının ele aldığı beş ana başlık altında değerlendirilmiştir.) üzerindeki etkisi Türkiye'de iki köy bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new changes such as developments in transportation and communication technology, globalization of markets, intensification of flow of information, ideas and innovations since the 1980s have helped to increase the interaction between urban and rural and this process have had very important impact on the resemblance process of rural areas to urban areas with some characteristics, vice versa. Therefore the process have had an effect on the blurring strict distinction between urban and rural in worldwide.The new rurality approach has been main approach in the thesis that has tried to explain the new features of rural areas. It has focused on what has been happenning in rural areas and drawn attention to changes in rural areas which was previously ignored or overemphasized. The approach took five main changing features of rural areas as central focus which were non-farm activities, role of women, entrepreneurship, in-migration, division of labour and also urban-rural interaction. Therefore, the observed changes caused to draw attention to the question of is rural still the opposite of urban? In this respect, the effects of the increased relationships between urban and rural on rural areas in terms of getting new characteristics that new rurality approach explained were investigated by handling two case studies;in Turkey.