A comparison of time-switched transmit diversity and space-time coded systems over time-varying miso channels
Zaman anahtarlamalı gönderim çeşitlemesi ve uzay-zaman kodlu sistemlerin zamanda değişken çok-girdili tek-çıktılı kanallardaki karşılaştırması
  1. Tez No: 305133
  2. Yazar: ERMAN KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmada iki gönderim çesitleme tekniği, uzay-zaman kodlaması ve zaman anahtarlamalıgönderim çeşitlemesi (TSTD), blok sönümlemeli ve zamanda değişken sürekli sönümlemeliçok-girdili tek-çıktılı (MISO) kanallarda kanal parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Gönderimçeşitleme teknikleri, uzay-zamansal çeşitlemeyi elde etmek amacıyla kanal kodlarıyla birliktekullanılmıştır. Sistemlerin hata başarımlarının analitik olarak incelenmiş, simülasyonsonuçları ve kesinti olasılıkları da çalışmada verilmiştir. Ayrıca, pilot sembol yardımlı kipleme(PSAM) ayrıntılı biçimde incelenmis¸ ve sistemlerin PSAM kullanıldığı durumdaki hata başarımlarıda analiz edilmiştir. TSTD'nin uzay-zaman kodlar ile yakın başarım sağladığı hatta bazıdurumlarda daha iyi çalıştığı, analitik ve simülasyon sonuçları ile gösterilmiştir. Böylece,kolaylıkla uygulanabilen TSTD tekniğinin zamanda değişken sönümlemeli kanallarda uzay-zamankodlarına alternatif olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparison between two transmit diversity schemes, namely spacetimecoding and time-swiched transmit diversity (TSTD) over block-fading and time-varyingmulti-input single-output (MISO) channels with different channel parameters. The schemesare concatenated with outer channel codes in order to achieve spatio-temporal diversity. Theanalytical results are derived for the error performances of the systems and the simulationresults as well as outage probabilities are provided. Besides, the details of the pilot-symbol-aidedmodulation (PSAM) technique are investigated and the error performances of the systemsare analyzed when the channel state information is estimated with PSAM. It is demonstratedusing the analytical and simulation results that TSTD have a comparable error performancewith the space-time coding techniques and it even outperforms the space-time codesfor some channel parameters. Our results indicate that TSTD can be suggested as an alternativeto space-time codes in some time-varying channels especially due to the implementationsimplicity.