Range data recognition: Segmentation, matching, and similarity retrieval
Derinlik verilerinin tanınması: Bölütleme, eşleme ve benzerlik çıkarımı
  1. Tez No: 305137
  2. Yazar: NESLİHAN YALÇIN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
3B tarama teknolojilerinin gelişmesi, derinlik görüntüsü veri tabanlarının yönetilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle, bu tip verilerin tanımlanması ve indekslenmesi gereksinimleri ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar çoğunlukla 3B verilerinin elde edilmesi, iletimi ve görüntülenmesi üzerinde çalışmış, ancak hala 3B verilerin anlamsal analizi açısından uygulamaların ihtiyaçları ve eldeki sonuçlar arasında bir boşluk bulunmaktadır.. Bu tezde 3B derinlik görüntülerinin anlamsal analizi çalışılmıştır. Bu geniş başlık altında derinlik görüntülerinin bölütlenmesi, karşılık eşleşmesi ve derinlik modellerinin benzerlik çıkarımı konuları incelenmiştir. Tezde ele alınan görüntüler tek bakışlı derinlik haritalarından oluşmaktadır. Öncelikle 3B verilerin anlamsal analizi ile ilgili olası araştırma konuları tanıtılmıştır. Düzlemsel yapıların belirlenmesi araştırılmış, varolan yöntemler için değişiklikler önerilmiştir. Uçuş zamanı kameralarından elde edilen nokta kümesi verilerinin uzamsal bilgilerinin kullanılarak bölütlenmesi için özgün bir yöntem de tezde önerilmektedir. Ayrıca derinlik görüntülerinin eşleşmesi için 3B yüzey özelliklerinin 2B değişimsiz özellik dönüşümü ile birleştirilmesi önerilmiştir. Sonra, derinlik görüntülerinin benzerlik çıkarımı için önerilen yöntem sunulmuştur. Son olarak derinlik görüntülerinde ısı transferi incelenmiş, problemler ve deneysel sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The improvements in 3D scanning technologies have led the necessity for managing range image databases. Hence, the requirement of describing and indexing this type of data arises. Up to now, rather much work is achieved on capturing, transmission and visualization; however, there is still a gap in the 3D semantic analysis between the requirements of the applications and the obtained results. In this thesis we studied 3D semantic analysis of range data. Under this broad title we address segmentation of range scenes, correspondence matching of range images and the similarity retrieval of range models. Inputs are considered as single view depth images. First, possible research topics related to 3D semantic analysis are introduced. Planar structure detection in range scenes are analyzed and some modifications on available methods are proposed. Also, a novel algorithm to segment 3D point cloud (obtained via TOF camera) into objects by using the spatial information is presented. We proposed a novel local range image matching method that combines 3D surface properties with the 2D scale invariant feature transform. Next, our proposal for retrieving similar models where the query and the database both consist of only range models is presented. Finally, analysis of heat diffusion process on range data is presented. Challenges and some experimental results are presented