Implementation and evaluation of a synchronous time-slotted medium access protocol for networked industrial embedded systems
Şebekelenmiş endüstriyel gömülü sistemler için senkron zaman oluklu ortama erişim protokolü gerçeklenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 305136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Literatürdeki Dinamik Dağıtılmış Güvenilir Gerçek Zamanlı Endüstriyel İletişim Protokolü ailesi (D3RIP), endüstriyel iletişim ağlarının periyodik ya da olay tabanlı olan trafik özellikleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Özellikle, D3RIP, anlık iletişim gereksinimlerine bağlı olarak, dağıtılmış denetleyici düğümler için dinamik olarak bant genişliği tahsisini adapte edecek şekilde tasarlanmıştır. D3RIP sistemi iki protokol ailesinden oluşur: paylaşılan bir orta yayın kanalının üstünde doğru çalışan zaman bölmeli çoklu erişimin (TDMA) sağlanmasından sorumlu olan Arayüz Katmanı (IL) protokol ailesi, ve IL protokol ailesinin dış gereklerini yerine getirmek için tanımlanmış olan Koordinasyon Katmanı (CL). Bu tez çalışmasında, IL protokol ailesinin iki protokolü olan, Gerçek Zamanlı Erişim Arabirim Katmanı (RAIL) ve Zaman Oluklu Arayüz Katmanının (TSIL), donanım üzerinde uyarlamaları gerçeklenecektir. Bunların hem kişisel bilgisayarlar (PC) hem de geliştirme kitleri (DK) üzerindeki performansları gözlenecektir.
Özet (Çeviri)
Dynamic Distributed Dependable Real-time Industrial communication Protocol family (D3RIP), has been proposed in the literature considering the periodic or event-based traffic characteristics of the industrial communication networks. D3RIP framework consists of two protocol families: Interface Layer (IL) protocol family, which is responsible for providing the accurate time-division multiple access (TDMA) on top of a shared-medium broadcast channel, and Coordination Layer (CL), which is defined to fulfill the external requirements of IL. In this thesis, the hardware adaptations of the two protocols, Real-time Access Interface Layer (RAIL) and Time-slotted Interface Layer (TSIL), of the IL protocol family, are implemented. Their performance on both personal computers (PC) and development kits (DK) are observed.