The stabilization of a two axes gimbal of a roll stabilized missile
Yuvarlanma kontrollü bir füze için iki eksende gimbal kararlılığının sağlanması
  1. Tez No: 305138
  2. Yazar: ÖZGÜR HASTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN M. ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde taktik füzelerin büyük bir kısmında gimballi arayıcı başlıkteknolojisi kullanılmaktadır. Kusursuz bir şekilde hedef izlenmesi için,gimbalin bağlandığı platform, füzenin gövde hareketinden bağımsız olarakstabilize edilmelidir. Görüş açısının kararlığının sağlanması, hızlı ve kesinhedef izlenmesi ile hedefe yönelim için kritik bir unsurdur. PID kontrolcüeskiden beri bir çok stabilizasyon problemlerinde kullanılsa da PIDkontrolcülerinin büyük bir kısmını zayıf olarak ayarlandığı bildirilmiştir. Butezde son zamanlarda robot kontrol için oluşturulmuş vekil tabanlı kayan kiplidenetim, görüş hattı kararlılığının sağlanması problemine uyarlanarakkullanılmıştır. Bu yöntemi seçmeden önce bu probleme çözüm olabilecekbulanık mantık ve sinir ağları ile kayan kipli denetim de mukayese amaçlıolarak uygulanmıştır. Donanım testleri ve simulasyonlar vekil tabanlı kayankipli denetimin memnun edici sonuçları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, high portion of tactical missiles use gimbaled seeker. For accuratetarget tracking, the platform where the gimbal is mounted must be stabilizedwith respect to the motion of the missile body. Line of sight stabilization iscritical for fast and precise tracking and alignment. Although, conventionalPID framework solves many stabilization problems, it is reported that manyPID feedback loops are poorly tuned. In this thesis, recently introduced robotcontrol method, proxy based sliding mode control, is adopted for the line ofsight (LOS) stabilization. Before selecting the proposed method, adaptiveneural network sliding mode control and fuzzy control are also implementedfor comparative purposes. Experimental and simulation results show asatisfactory response of the proxy based sliding mode controller.