Tracking short-range ballistic targets
Kısa menzilli balistik hedeflerin takibi
- Tez No: 305139
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Balistik hedeflerin yörüngeleri önemli ölçüde kendilerine özgü olan özellikleri ile belirlenir. Bu tezde, bu özellikler sunulmakta ve kısa menzilli balistik hedefleri takip etmek için bir grup algoritma verilmektedir. İlk olarak balistik hedefler için hareket ve ölçüm modelleri oluşturulmakta; daha sonra bu modeller üzerine kurulan, genişletilmiş Kalman filtresi, kokusuz Kalman filtresi, parçacık filtresi ve ayrılmış parçacık filtresi adında dört ayrı filtreleme tekniği sunulmaktadır. Bu filtrelerin performansları Monte Carlo simülasyonu ile değerlendirilmektedir. Simülasyonlar, balistik hedefler için altı serbestlik-dereceli yörüngeye göre elde edilmiş hedef senaryoları ile koşulmuştur. Hedef takibi hatalarının yanı sıra, sürüklenme parametresi kestirimleri ve kayma hesabının filtre performansına etkisi incelenmektedir. Çeşitli simülasyonlar yapılarak her filtre ile elde edilen kestirim sonuçları ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The trajectories of ballistic targets are determined significantly by the characteristics that are specific to them. In this thesis, these characteristics are presented and a set of algorithms in order to track short-range ballistic targets are given. Firstly, motion and measurement models for the ballistic targets are formed and then four different filtering techniques are built on these models which are the extended Kalman filter, the unscented Kalman filter, the particle filter and the marginalized particle filter. The performances of these filters are evaluated by making Monte Carlo simulation. The simulations are run using target scenarios obtained according to six degrees-of-freedom trajectory for ballistic targets. Apart from the tracking errors of the filters, drag parameter estimations and the effect of drift calculation on the filter performances are investigated. The estimation results obtained by each filter are discussed in detail by making various simulations.