Image dynamic range enhancement
Görüntü dinamik aralığının iyileştirilmesi
- Tez No: 305143
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE B. AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, yüksek dinamik aralığa sahip sahnelerin düşük dinamik aralıkta görüntülenmesine çözüm olan görüntü dinamik aralık iyileştirme algoritmaları incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, iki temel görüntü dinamik aralık iyileştirme metodu olan yüksek dinamik aralıkta görüntüleme ve pozlama füzyonu incelenmiştir. Pozlama füzyon algoritmaları daha detaylı analiz edilmiştir çünkü pozlama füzyonunda bütün iyileştirme işlemleri düşük dinamik aralıkta gerçekleştirilmektedir ve bu algoritmalar giriş resimleri ile ilgili hiçbir bilgiye ihtiyaç duymamaktadır. Pozlama füzyon algoritmalarının performanslarını değerlendirmek için nesnel ve öznel kalite ölçütleri kullanılmıştır. Ayrıca, deneylerde nesnel kalite ölçütleri ve öznel değerlendirmeler arasındaki korelasyon incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, image dynamic range enhancement methods are studied in order to solve the problem of representing high dynamic range scenes with low dynamic range images. For this purpose, two main image dynamic range enhancement methods, which are high dynamic range imaging and exposure fusion, are studied. More detailed analysis of exposure fusion algorithms are carried out because the whole enhancement process in the exposure fusion is performed in low dynamic range, and they do not need any prior information about input images. In order to evaluate the performances of exposure fusion algorithms, both objective and subjective quality metrics are used. Moreover, the correlation between theobjective quality metrics and subjective ratings is studied in the experiments.