Evaluation of visual quality metrics
Görsel kalite metriklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 305155
  2. Yazar: RAMAZAN FERHAT ÖLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı literatürdeki kabul görmüş görsel kalite metrikleri üzerine çalışma yapmak, onları faklı tahrifatlarda değerlendirmek ve onları kestirim doğruluğunu, monotonluğunu, tutarlılığını ve kompleksliğini dikkate alarak karşılaştırmaktır. Literatürdeki kalite metriklerinin algoritmaları ve kalite metrik performanslarını değerlendirmek için kullanılan parametreler üzerine çalışma yapılmıştır. Araştırma ayrıca İnsan Görsel Sistemi, görsel kalite metrik sınıflandırması ve öznel kalite değerlendirme metodlarını içermektedir. Kabul görmüş sekiz farklı görsel kalite metriğini karşılaştırmak için nesnel sonuçlar ve insan algısı arasındaki ilişkiyi gösteren deneysel sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to work on the visual quality metrics that are widely accepted in literature, to evaluate them on different distortion types and to give a comparison of overall performances in terms of prediction accuracy, monotonicity, consistency and complexity. The algorithms behind the quality metrics in literature and parameters used for quality metric performance evaluations are studied. This thesis also includes the explanation of Human Visual System, classification of visual quality metrics and subjective quality assessment methods. Experimental results that show the correlation between objective scores and human perception are taken to compare the eight widely accepted visual quality metrics.