Determination of buried circular cylinder with ground penetrating radar using an optical fiber sensor
Fiber optik sensör içeren yer altı radarı ile gömülü olan silindirik cismin tespiti
- Tez No: 305156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
`Yer yoklayan radar', `yeraltı radarı (GPR)', `yüzey altı radarı' veya `yüzeye nüfuz eden radar' terimleri yüzey altındaki cisimlerin belirlenmesi ve görüntülenmesi için çeşitli teknikleri ifade eder. Söz konusu terimlerden yeraltı radarları (GPR) tercih edilmekte ve daha çok kullanılmaktadır.Bu tezde fiber optik sensör içeren GPR sistemi ile gömülü silindirik cismin konum ve derinlik tespiti yapılmıştır. Sistem GPR, fiber optik sensör ve optik haberleşme bağlantısının birleşiminden oluşmaktadır. Konum ve derinlik tespiti için ilk önce Green fonksiyonu kullanılarak sensördeki elektrik alan dağılımı bulunmuştur. Farklı frekans ve derinlik değerleri için çeşitli dağılımlar gözlemlenmiştir. Elektrik alan dağılımı içindeki voltajlar da fiber optik sensör ile ölçülmüştür. Cismin derinliği ve sistemin frekansı değiştirilerek; yatay uzaklığa bağlı ölçülen voltaj değerlerinin değişimine ait grafikler elde edilmiştir. Elde edilen bu grafiklerin her biri girişim modelleri ile ilişkilidir. Cismin derinliği ve konumu girişim modelleri kullanılarak tespit edilmiştir.Bahsedilen çalışmalar MATLAB R2007b programı kullanılarak yapılmıştır. Sistemdeki sensörden kaynaklı gürültüler de OPTIWAVE OPTISYSTEM 7.0programı ile çıkarılmıştır. Bu gürültüler, ölçtüğümüz voltaj değerlerine eklenerek sistemin çalışma frekansları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The terms `ground-probing radar?, `ground penetrating radar (GPR)?, `sub-surface radar? or `surface-penetrating radar (SPR)? refer to various techniques for detecting and imaging of subsurface objects. Among those terms GPR is preferred and used more often.In this thesis, the depth and the position of the buried circular cylinder are determined by a GPR system which comprises of an optical fiber sensor (OFS). The system is a combination of OFS, GPR and optical communication link. In order to determine the depth and the position, first of all the electric field distribution at the OFS is obtained by integrating the Green?s function over the induced current distribution. Those distributions are observed for different frequency and depth values. The voltages inside the distribution are measured by OFS. By changing the depth of the cylinder and the frequency of the system, various plots showing x axis displacement versus measured voltages are obtained. Those plots are related to interference fringe patterns. The position and the depth of the cylinder are obtained using interference fringe patterns.All of the studies mentioned are performed in MATLAB R2007b program. The noises of the system due to OFS are extracted using OPTIWAVE OPTISYSTEM 7.0 program. By adding those noises to the measured voltage values, the operating frequency of the system is observed.