Detecting and tracking moving objects with an active camera in real time
Hareketli kamera kullanarak gerçek zamanlı hareketli nesne algılaması ve takibi
  1. Tez No: 305157
  2. Yazar: SAMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hareketli nesne algılama yöntemleri kullanılan kameraya göre sabit ve hareketli olmak üzere iki grupta incelenebilir. Sabit kamera kullanan yöntemler, hareketli nesneleri görüntü üzerinde değişim gösteren bölgeleri inceleyerek anlayabilmektedirler. Ancak, kameranın hareketli olması durumunda bu inceleme yeterli olmamaktadır. Bu sebeple hareketli kamera ile nesne algılama yöntemleri genel olarak daha karmaşık algoritmalar ve özgün yaklaşımlar gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, hareketli kamera ile çekilen görüntüler üzerinden hareketli nesnelerin gerçek zamanlı olarak algılanması ve takibi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, gerçek zaman performansı daha iyi olan öznitelik tabanlı algoritmaların kullanılmasına karar verilmiş ve öznitelik olarak SURF (Speeded Up Robust Features) seçilmiştir. C++ ortamında OpenCV kütüphanesi kullanılarak geliştirilen algoritma; bir PTZ (Pan-Tilt-Zoom) kamera üzerinde gerçek zamanlı çalışarak, yaklaşık 5fps hızında ve 640x480 çözünürlükte hareketli nesne algılama ve takibi işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Moving object detection techniques can be divided into two categories based on the type of the camera which is either static or active. Methods of static cameras can detect moving objects according to the variable regions on the video frame. However, the same method is not suitable for active cameras. The task of moving object detection for active cameras generally needs more complex algorithms and unique solutions. The aim of this thesis work is real time detection and tracking of moving objects with an active camera. For this purpose, feature based algorithms are implemented due to the computational efficiency of these kinds of algorithms and SURF (Speeded Up Robust Features) is mainly used for these algorithms. An algorithm is developed in C++ environment and OpenCV library is frequently used. The developed algorithm is capable of detecting and tracking moving objects by using a PTZ (Pan-Tilt-Zoom) camera at a frame rate of approximately 5 fps and with a resolution of 640x480.