Noncoherent differential demodulation of CPM signals with joint frequency offset and symbol timing estimation
CPM sinyallerinin frekans kayması ve sembol zamanı kestirimi ile evre-uyumsuz demodülasyonu
  1. Tez No: 305159
  2. Yazar: ONUR ÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, CPM sinyallerinin frekans kayması ve sembol zamanıkestirimi ile evreuyumsuz demodülasyonu incelenmiştir. CPM iki önemliözelliğinden dolayı kablosuz haberleşme için caziptir: iyi spektral verimlilik ve sabitzarfa sahip olma. Alınan CPM sinyalini diferansiyel olarak demodüle etmek içinönce taşıyıcı frekansı ve sembol zamanı kestirilmelidir. Bu amaç için geliştirilmişçok sayıda metod mevcuttur. Ancak, M'li ve kısmi yanıt sinyallerinin her ikisi içinbeklenen sonuçlar veren (özilinti kestirimine dayanan ve kör eşzamanlama içinuygun) çalışmalarla karşılaşmadık. Bu nedenle, bu tez çalışmasında M'li CPMsinyalleri ve kısmi yanıt sinyalleri için ileri-beslemeli kör bir kestirim yöntemi analizedilmektedir. Ayrıca, CPM sinyalleri için düşük karmaşıklıkta sembol tespityöntemleri incelenmiştir. Birlikte frekans kayması ve sembol zamanı kestirimcisiile bütünleşik azaltılmış durumlu Viterbi diferansiyel sembol tespit ediciincelenmiştir. İncelenen demodulator yapısının AWGN kanalı için performansıbilgisayar benzetimleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, noncoherent differential demodulation of CPM signals with jointcarrier frequency offset and symbol timing estimation is investigated. CPM is veryattractive for wireless communications owing to major properties: good spectralefficiency and a constant envelope property. In order to demodulate the receivedCPM signal differentially, the symbol timing and the carrier frequency offset haveto be estimated accurately. There are numerous methods developed for thepurpose. However, we have not encountered studies (which are based on autocorrelationestimation and hence suitable for blind synchronization) that giveexpectable performance for both M-ary and partial response signaling. Thus, inthis thesis we analyze a feedforward blind estimation scheme, which recovers thesymbol timing and the frequency offset of M-ary CPM signals and partial responseCPM signals. In addition, we surveyed low complexity symbol detection methodsfor CPM signals. Reduced state Viterbi differential detector incorporated to thejoint frequency offset and symbol timing estimator is also examined. Theperformance of the examined demodulator scheme is assessed for the AWGNchannel by computer simulations.