Bazı elementlerin koherent/compton diferansiyel tesir kesiti oranlarının farklı saçılma açılarında belirlenmesi
Determination of coherent/compton differential cross-section of some elements at different scattering angles
- Tez No: 730727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Uranyum, Kurşun, Hafniyum ve Samaryum elementlerinin 85°, 95°, 105°, 115°, 125° ve 135° saçılma açılarında koherent/Compton diferansiyel tesir kesit oranları (dσkoherent/dσCompton) incelenmiştir. Numuneler Am-241 nokta kaynağından çıkan 59,54 keV enerjili fotonlarla bombardıman edilmiştir. Numunelerden saçılan fotonların sayılmasında rezolüsyonu 5,9 keV'de 199,6 eV olan HPGe dedektör kullanılmıştır. Dedektör-numune arasında kalan havanın soğurma faktörü (βγa), numuneden saçılan fotonlar için numunenin soğurma faktörü (βγt), ve dedektörün koherent ve Compton saçılma tepelerinin enerjilerinde fotopik veriminin dikkate alınmasıyla deneysel hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar rölativistik form faktör teori, non rölativistik form faktör teori ve modifiye form faktör teorileri ile elde edilen teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Saçılma açısının artması ile her bir element için dσkoherent/dσCompton oranının azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, coherent/Compton differential cross section ratios (dσcoherent/dσCompton) of Uranium, Lead, Hafnium and Samarium elements were calculated at scattering angles of 85°, 95°, 105°, 115°, 125° and 135. The samples were irradiated by 59,54 keV energy photons emitted from on Am-241 radioctive source.The scattering photons measured using a HPGe detector with a resolution of 199,6 eV at 5,9 keV. The attenuation factor of air between the detector and samples (βγa), the sample's absorption factor for photons scattered from the sample (βγt) and the photopeak efficiency of detector for Compton and coherent energies have been performed for experimental calculations.The experimental results were compared with the theoretical results obtained with relativistic form factor theory, non-relativistic form factor theory and modified form factor theory. It was observed that the ratio of dσcoherent/dσCompton for each element decreased with increasing scattering angle.